SUA au devenit cel mai mare producător de petrol din lume!

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Statele Unite au realizat o cantitate record de petrol, devenind, astfel, cel mai mare producător de țiței al planetei. Prețurile la aur negru au scăzut cu 1,5 dolari/baril.

Conform datelor agenției americane a energiei, în luna august producția de petrol a atins 11,346 milioane barili pe zi. Comparativ cu luna perioada de referință din 2017, creșterea a fost cea mai importantă din istoria SUA - 2,1 milioane barili.

Bloomberg precizează că această evoluție își găsește explicația în sporirea producției petrolului de șest din statele Texas, Colorado, etc, ca urmare a scumpirii țițeiului pe piețele mondiale.

Comentând informația, experții Bloomberg subliniază că poziția de lider a SUA ar putea fi de scurtă durată, având în vedere că nu există, încă date pentru septembrie și octombri, în condițiile în care, pentru a compensa reducerea cotelor de producție în Venezuela și Iran, Rusia și Arabia Saudită au deschis și mai mult robineții conductelor de țiței.

Oricum, notează agenția citată, concurența dintre SUA, Arabia Saudită și Rusia se va menține. Pe de altă parte, firma de consultanță Rystad AS estimează că, fie și în situația în care prețul petrolului ar coborî la 55 de dolari/baril spre anul 2030, Statele Unite vor putea majora producția până la 16,5 milioane de barili pe zi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Centrala de la Iernut / Foto: Romgaz
Amazon
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Mercedes Benz - Sebes
Barja. Foto: Freepik.com
CET Sud
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Lan de grâu / FOTO: Unsplash
Grafic. Foto: Freepik.com
Capitoliul / FOTO: Freepik
Centrală de apartament / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Conpet

Atenție! Email fals în numele ANAF

Semnal de alarmă privind o tentativă de fraudă în numele ANAF.

Transelectrica
Mașină electrică / FOTO: Freepik
Panouri fotovoltaice
Camioane
Fraudă / Foto: Freepik
Sondori montează coloana de foraj la o sondă petrolieră / Foto: Arhivă
La benzinărie / FOTO: Freepik
ANAF
Lingouri de aur și argint
Studenți
Banca Centrală a Bulgariei, Sofia
Kristalina Georgieva și Christine Lagarde

pixel