SUA: Grupul de media Vice a intrat în faliment

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Se așteaptă oferte de preluare
Se așteaptă oferte de preluare
Grupul american de presă Vice și-a declarat falimentul, pe fondul declinului pieței de publicitate.

Un consorțiu din care face parte inclusiv firma de investiții Fortress Investment Group, principalul creditor al Vice, va prelua controlul asupra grupului pentru 225 milioane de dolari, dar numai dacă alte părți interesate vor face o ofertă mai mare, se arată în comunicatul publicat luni. 

Vice Media Group, evaluat la 5,7 miliarde de dolari în 2017, produce conținut în 25 de limbi, având peste birouri deschise în peste 30 de țări din întreaga lume. Grupul media cu acces gratuit se bazează în principal pe publicitate pentru a genera venituri.

Însă odată cu deteriorarea situației economice, piața de publicitate a devenit mai restrânsă, fiind acum acaparată în mare parte de giganți din domeniul tehnologiei, precum Google și Facebook.

Vice va continua să funcționeze pe tot parcursul procesului, precizează compania.

La începutul anilor 2010, Vice, la fel ca BuzzFeed și Huffington Post, a întruchipat o nouă generație de media complet online care încerca să creeze o nișă separată de formatul tradițional de difuzare de informații, de a facilita, practic, accesul la știri. 

Presa liberă este cea mai expusă într-un context economic dificil, care a determinat mulți dintre actorii istorici să concedieze personal, de la radioul public NPR, la Washington Post, trecând prin postul de televiziune CNN. La sfârșitul lunii aprilie, BuzzFeed a anunțat că închide site-ul BuzzFeed News, iar 180 de persoane au fost concediate.

„Cad ca piesele de domino”. Vor fi și alte falimente, avertizează miliardarul Bill Ackman

Investitorul miliardar Bill Ackman crede că toate băncile regionale din SUA vor fi expuse riscului de faliment dacă autoritățile de reglementare nu iau măsuri pentru a asigura depozitele tuturor deponenților.

Fondatorul și managerul fondului specualtiv Pershing Square, Bill Ackman, a avertizat că întregul sector bancar regional al SUA va fi în pericol dacă Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) nu ia măsuri pentru a garanta depozitele tuturor clienților.

„Se apropie pierderi și mai mari”, a atras atenția omul de afaceri într-o postare pe Twitter. În opinia sa, sistemul bancar regional se află în zona de risc. „Nu mai avem timpul necesar pentru a rezolva această problemă. Câte bânci mai trebuie să dea faliment înainte ca FDIC, Trezoreria SUA și guvernul să se trezească? Ceea ce ne trebuie acum este un regim de garantare a depozitelor la nivelul întregului sistem”, a adăugat el. ... Citește mai departe AICI

Turbulențe bancare în SUA. Posibilă ”manipulare a pieței”, Goldman Sachs, luată la întrebări

Goldman Sachs „cooperează și oferă informații diverselor autorități guvernamentale” legate de operațiunile întreprinse, în numele SVB, în luna martie, perioadă care a precedat spectaculoasa criză a instituțiilor de finanțare a sectorului tehnologic. Goldman Sachs a fost criticat atât pentru serviciile de consultanță oferite băncii, dar și  pentru că a răscumpărat titluri de valoare depreciate într-o tranzacție care a jucat, se pare, un rol central în falimentul SVB.

Serviciile Goldman Sachs

Autoritățile americane au pus sub sechestru SVB pe 10 martie, la două zile după ce banca s-a confruntat cu retrageri masive de fonduri de către clienți și pe fondul unor pierderi de 1,8 miliarde de dolari din vânzarea de titluri financiare. Ori, SVB a declarat că a încredințat Goldman Sachs misiunea de să atragă capital nou. .... Citește mai departe AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Știrile dimineții
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Cosmin Marinescu
Foto: Freepik.com
Panouri solare / Foto: Unsplash
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Lingouri de aur / sursa foto: Freepik.com
Foto ilustrativ: Freepik.com
În magazin / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Surpriză pe piața valutară: dolarul cade, aurul urcă!

BNR a publicat vineri, 11 aprilie 2025, cursul valutar...

Declarația unică - Foto ilustrativ
Donald Trump
Foto: Freepik.com

SUA şi Rusia discută, la Moscova, soarta Ucrainei

Mesagerul lui Trump la Kremlin: Steve Witkoff negociază...

Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
București / Foto: Freepik
Pensionari
Reciclare
Investitorii fug de dolar și obligațiuni americane / Foto: Freepik
Ursula von der Leyen
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com

pixel