A fost finalizat cel mai mare parc fotovoltaic construit în România prin PNRR
Ministrul Energiei, Sebastian...
În 2017, statele membre ale UE au lansat Cooperarea Structurată Permanentă (PESCO), menită să evite fragmentarea în materie de apărare. În paralel, a fost înfiinţat Fondul European de Apărare (EDF) pentru a pune în comun investiţii în acest domeniu. Cu toate acestea, Franţa în special doreşte ca implicarea ţărilor terţe să fie minimă, subliniind că Europa trebuie să-şi dezvolte autonomia strategică.
Într-o scrisoare remisă de Pentagon șefei diplomației europene, Federica Mogherini, partea americană îşi exprimă preocuparea că UE nu îşi respectă angajamentele de a asigura 'implicarea cât mai deplin posibil' a statelor neeuropene din NATO în iniţiativele sale în materie de apărare. Regulile actuale riscă 'duplicare, sisteme militare ne-interoperabile şi competiţie nenecesară între NATO şi UE', se spune în scrisoare, semnată de subsecretarul american pentru apărare Ellen Lord şi de negociatorul american pentru controlul armamentelor, Andrea Thompson.
Avertismentul administrației SUA
Potrivit acestora, restricţiile preconizate în privința implicării statelor non-UE sunt ca niște 'pilule otrăvite', iar orice reguli limitând participarea companiilor americane ar însemna 'un regres dramatic faţă de ultimele trei decenii de integrare sporită a sectorului de apărare transatlantic'.
”Este clar că restricţii americane similare impuse în mod reciproc nu vor conveni partenerilor şi aliaţilor noştri europeni, şi nu ne vom bucura dacă am recurge la ele, la un moment dat”, se spune în scrisoare, potrivit căreia măsurile actuale 'ar dăuna relaţiei constructive NATO-UE'.
Administraţia preşedintelui Donald Trump a avertizat încă din februarie 2018 guvernele UE că Statele Unite ar trebui să joace un rol central în pactul european. Preocupările formulate de SUA au provocat o oarecare confuzie la Bruxelles, unde se află şi sediul NATO. Guvernele UE încearcă să se pună de acord până în iunie asupra reglementărilor care să permită implicarea ţărilor din afara Uniunii, inclusiv a SUA şi a Marii Britanii, după ce aceasta va ieşi din UE.
Citeșt și UE neputincioasă față de deciziile lui Trump
Potrivit unui oficial guvernamental european, scrisoarea dovedeşte 'o lipsă de înţelegere a modului în care funcţionează Uniunea Europeană', dat fiind că pactul de apărare şi fondul sunt doar una din modalităţile de coordonare cu SUA. Oficiali guvernamentali europeni au indicat în mod clar că regulile de participare la EDF nu pot fi modificate, chiar dacă cele ale PESCO ar putea fi adaptate.
Europenii fac ceea ce americanii le cer de mulţi ani, a punctat ministrul german al apărării, Ursula von der Leyen, referindu-se la solicitarea Washingtonului către aliaţii europeni de a-şi spori capabilităţile defensive.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministrul Energiei, Sebastian...
ANAF, anunţ important pentru...
Trump îndulcește impactul...
Autoritățile caută cauza unuia...
Leul s-a menținut stabil față...
Donald Trump Jr. a participat...
Ministerul Finanțelor lansează...
Programul Rabla Auto 2025 vine...
Un raport al Bank of America (BofA) a scos în evidență...
Donald Trump sărbătorește...
Documentul a fost publicat în...
Băncile de pe Wall Street scapă...
General Motors recheamă aproape...
Engie România a anunțat...
Ministerul Investiţiilor şi...
La o solicitare formulată în limbaj obișnuit, ChatGPT...
Dolarul a scăzut luni, în absența unor schimbări reale...
Gigantul farmaceutic britanic AstraZeneca a anunțat...
Un experiement efectuat în câmpiile din sudul Chile, tot...
Adrian a câștigat echivalentul...
Un tur de orizont al pieței materiilor prime, pentru a...
Amazon (NASDAQ:AMZN) a reușit...
Uniunea Europeană a adoptat noi...
Investitorul american a tras un...
Parlamentul României urmează să...