Guvernul Portugaliei va încheia anul cu excedent bugetar, al doilea în aproape cinci decenii, faţă de un deficit echivalent cu 0,4% din PIB, previzionat în urmă cu două săptămâni, a anunţat premierul Antonio Costa, transmite Reuters.
Executivul lucrează la finalizarea proiectului de buget pe 2024, care va fi trimis Parlamentului în 10 octombrie. Proiectul include noile ţinte bugetare pentru 2023 şi 2024. Anul trecut, Portugalia a raportat un deficit de 0,4% din PIB.
"Anul acesta vom avea din nou excedent bugetar, chiar dacă am obţinut cu un miliard de euro mai puţin din impozitarea veniturilor persoanelor fizice şi am adoptat TVA zero la alimentelor de primă necesitate", a declarat Costa într-un interviu acordat postului de televiziune TVI.
Înaintea pandemiei, în 2019, Portugalia înregistrase un uşor excedent, de 0,1% din PIB, primul în cei 45 de ani de istorie democratică a ţării.
Institutul Naţional de Statistică raportase la Bruxelles, în urmă cu două săptămâni, că Portugalia îşi menţine estimarea privind un deficit de 0,4% din PIB în 2023, chiar dacă a înregistrat excedent în primele şapte luni ale anului.
Costa a explicat că veniturile suplimentare de pe urma inflaţiei au fost extraordinare dar Portugalia trebuie să menţină o politică bugetară "prudentă" şi să continue reducerea datoriei ridicate, mai ales în actualul context al dobânzilor ridicate.
Guvernul Portugaliei estimează că ponderea datoriei ca procent din PIB va scădea la 106,1% în 2023, de la 112,4% în 2022.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Bulgaria a anunțat că închide...
România nu se confruntă cu o...
Ministerul Finanțelor lanseazã...
În anul 2024, venitul mediu...
Războiul declanșat de Rusia în...
Institutul Național de...
Investițiile publice ale...
Lucrările de refacere din temelii a Planşeului Unirii...
Direcţia Generală Antifraudă...
Guvernul României a adoptat o...
Preşedintele Nicuşor Dan s-a...
Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...
Inteligenţa artificială...
Apple se confruntă cu un val...
28.866 firme au fost radiate la...
România are oportunitatea de a...
Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...
Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...
SUA și China ar putea dezgheța...
Noi discuții comerciale între...
Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...