Transportatorii demarează proteste de amploare

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Nou protest al transportatorilor
Nou protest al transportatorilor
Transportatorii rutieri de mărfuri se pregătesc de proteste de amploare, generate de impozitarea diurnei ca venit salarial, potrivit unui comunicat remis vineri de Federaţia Operatorilor Români de Transport (FORT).

"Transportatorii de mărfuri se pregătesc de proteste de amploare generate de impozitarea diurnei ca venit salarial", se precizează în comunicatul FORT.

Federaţia Operatorilor Români de Transport deplânge controalele realizate de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) pe acest subiect, susţinând că numărul abuzurilor creşte zilnic.

"Contrar celor discutate cu reprezentanţii Guvernului la întâlnirea organizată cu patronatele din transporturi, în urmă cu două săptămâni, clarificarea aspectelor ce ţin de interpretarea eronată a unor definiţii din legislaţia în materie, a fost brusc uitată de către ministrul Finanţelor. Controalele ANAF pe această temă sunt în plină desfăşurare, iar abuzurile legate de interpretări, se amplifică de la o zi la alta", se menţionează în comunicatul FORT.

Pe de altă parte, Federaţia Operatorilor Români de Transport notează că "transportul gratuit al elevilor este blocat de birocraţie şi legislaţie haotică. Rămâne aceeaşi veşnică întrebare: Cine plăteşte?"

Alte probleme evidenţiate de organizaţia transportatorilor rutieri sunt transportul ilegal de persoane, imposibilitatea unor transportatori de a accesa programul de sprijin guvernamental care acoperă 41,5% din salariile angajaţilor, dar şi situaţia reînnoirilor atestatelor profesionale în transporturi.

"Transportul ilicit de persoane zburdă în continuare prin frontiere fără ca cei plătiţi din bani publici, pentru a aplica legea, să îşi facă datoria. Asigurările venite de la Domnul Ministru Vela au rămas 'în aer'. În continuare, firmele cu întârzieri la plata datoriilor către stat, nu beneficiază de sprijinul de 41,5% pentru angajaţii pe care i-au reîncadrat în activitate, contrar discuţiilor dintre guvern şi reprezentanţii patronatelor din transporturi. Din cauza raportului corpului de control al Ministrului Transporturilor pe tema examinărilor personalului din transporturi ce concura la siguranţa rutieră, obţinerea şi reînnoirea atestatelor profesionale nu se mai poate face, din cauza refuzului angajaţilor Ministerului Transporturilor de a mai participa la examene", se încheie comunicatul FORT.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Documente pe masa unui om de afaceri / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Casa pentur care familia Iohannis a încasat chirie timp de peste 20 de ani
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Horațiu Potra a fost adus înapoi în România

Mercenarul Horaţiu Potra, considerat unul dintre...

Drum în lucru / Foto: Freepik
Pompe de căldură / Foto: Freepik
Bani / Foto: Freepik

Cum împarte Guvernul cele 21,41 de miliarde de euro din PNRR

Guvernul a aprobat modificarea integrală a anexei...

Bagaj în aeroport pe o bandă rulantă / Foto: Freepik
ABS Group / Foto: UBS Group

UBS ridică prognoza pentru aur în 2026 la 4.500 dolari uncia

Banca elvețiană de investiții UBS Group a revizuit în...

Jensen Huang, fondator, președinte și CEO Nvidia
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Bani. Freepik.com

Domeniile cu cele mai mari creșteri salariale în 2025

2025 a fost un an în care angajatorii au tratat cu...

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Klaus Iohannis / Foto: Președinția României

ANAF îl cheamă în instanţă pe Klaus Iohannis

ANAF deschide acțiune în instanță la Tribunalul Sibiu.

Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Service auto / Foto: Freepik
Pensionară / Foto: Freepik
ANAF

ANAF: 20 noiembrie, termen critic! Firmele trebuie să decidă

20 noiembrie este termenul-limită până la care...

Magistrat

Cum arată noua formă a Legii pensiilor speciale

Guvernul reia reforma pensiilor de serviciu din...

Manager lucrează la calculator / Foto: Freepik
Panouri fotovoltaice / FOTO: Freepik
CEC Bank
Sediu Nvidia
Lukoil Sofia

pixel