Tranzacție de 8,8 miliarde dolari pe piața energiei. Cine sunt protagoniștii

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Miza jocului este foarte mare
Miza jocului este foarte mare
Grupul energetic Total a semnat un acord cu firma americană Occidental Petroleum în vederea preluării pentru 8,8 miliarde de dolari (7,9 miliarde de euro) a activelor petroliere și de gaze naturale deținute pe continentul african de compania Anadarko. 

Într-un comunicat, grupul francez subliniază că ”această tranzacție este condiționată de semnarea și finalizarea achiziției Anadarko de către Occidental, dar și de aprobarea autorităților compentente”. În ceea ce privește tranzacție dintre Occidental și Total, aceasta ar urma să aibă loc în 2020, se menționează în comunicat.

Occidental a depus săptămâna trecută o ofertă de 38 miliarde de dolari pentru Anadarko, cu cinci miliarde mai mult decât ar fi dipus să dea gigantul Chevron pentru a pune mâna pe această companie specializată, în special, pe petrol de șist.

Citește și Compania petrolieră Saudi Aramco a dat lovitura pe piață!

Berkshire Hathaway, conglomeratul condus de miliardarul Warren Buffett, a acceptat să investească 10 miliarde de dolari în Occidental pentru a ajuta la ducerea la bun sfârșit a tranzacției.

Activele care ar urma să fie cedate francezilor de la Total sunt situate în Algeria, Gana, Mozambic și Africa de Sud, ele reprezentând rezerve dovedite și probabile de circa 1,2 miliarde de barili, dintre care 70% de gaze.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședință de guvern
Documente ANAF. Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik

2026, anul deciziilor grele pentru cei care vor o casă

Perspectivele pieței de creditare în prima jumătate a...

Clădire de birouri / Foto: Unsplash
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Casă de schimb valutar
Liberty Galați
Oameni așteaptă autobuzul într-o stație din București / Foto: STB

CGMB spune „nu” scumpirii biletelor și auditului la STB

Consilierii generali ai Consiliul General al...

Vameși
Cosmin Marinescu
Groapă de gunoi
Freepik.com
Ghișeu

ROBOR continuă să scadă pentru a doua zi consecutiv

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se...

Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
Bursa de Valori București
Vot în Parlamentul European / Foto: PE
Premierul britanic Keir Starmer și președintele Chinei Xi Jinping / Foto: Cabinerul premierului britanic
Lukoil

Lukoil își vinde divizia internațională către Carlyle Group

Grupul petrolier rus Lukoil a anunțat joi că a ajuns la...

Buton / Foto: Freepik
Roman Abramovici / Foto: Mark Freeman / Flickr
Contabili / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres

pixel