Turismul românesc în cădere liberă: patronii se chinuie să supraviețuiască

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Plaja goală la Mamaia în plin sezon estival / Foto: Captură video
Plaja goală la Mamaia în plin sezon estival / Foto: Captură video
Turismul autohton traversează o perioadă critică, în care majoritatea operatorilor economici raportează scăderi atât la nivelul încasărilor, cât și al numărului de înnoptări. Situația este descrisă în detaliu în Carta Albă a Turismului din România – ediția a 5-a, lansată de IMM România la Constanța, cu sprijinul Groupama Asigurări și al Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT).

TVA în turism, o bombă cu ceas pentru industrie

Unul dintre cele mai sensibile puncte semnalate de raport este posibila aliniere a cotei reduse de TVA din turism la nivelul standard de 21%. O astfel de măsură ar genera pierderi masive, estimate la peste 10 miliarde de lei în cifra de afaceri a sectorului.

„Datele arată clar că menţinerea TVA-ului redus în turism este vitală. Majorarea TVA-ului ar duce la prețuri mai mari, consum redus și pierderea competitivității pentru antreprenorii români. În plus, și statul ar avea de pierdut, pentru că ar încasa mai puțin din taxe și impozite. De aceea, facem un apel public pentru păstrarea unei cote reduse de TVA ca măsură de sprijin pentru industrie și economie”, a transmis Florin Jianu, președintele de onoare al IMM România.

Operatorii din turism, blocați în supraviețuire

Conform datelor, 60% dintre antreprenorii din turism nu mai au în plan dezvoltări sau investiții majore, ci se concentrează pe menținerea afacerilor la nivelul actual. Într-un context marcat de schimbări în comportamentul consumatorilor și presiuni economice tot mai mari, extinderile și modernizările sunt amânate pe termen nedefinit.

Raportul confirmă că turismul înregistrează un trend descendent, șapte din zece operatori raportând scăderi consistente. Pentru mulți, păstrarea afacerii pe linia de plutire a devenit prioritatea absolută.

Voucherele de vacanță – oxigen pentru turism

Un capitol important al analizei îl constituie impactul voucherelor de vacanță, considerate un instrument crucial pentru dezvoltarea sectorului. Dacă în 2015 cifra de afaceri în turism era de 23 miliarde lei, în 2025 aceasta a ajuns la 53 miliarde lei, dublându-se în urma investiției de 6,75 miliarde lei prin vouchere.

Creșterea demonstrează rolul determinant al voucherelor în menținerea unui nivel de activitate competitiv, chiar și în perioadele economice dificile.

2025 și 2026, ani de criză structurală

Specialiștii avertizează că actualul context marchează începutul unei crize structurale pentru turismul românesc. Anii 2025 și 2026 sunt previzionați ca perioade de scăderi masive atât la venituri, cât și la numărul de înnoptări, ceea ce pune o presiune suplimentară pe autorități să adopte măsuri urgente.

„Carta Albă a Turismului din România” își propune să ofere o imagine clară asupra vulnerabilităților, dar și oportunităților din acest sector, concentrându-se pe două domenii cheie: unitățile de cazare și agențiile de turism. Documentul reprezintă, astfel, un punct de plecare pentru conturarea unor politici publice adaptate realităților pieței și pentru redresarea unui domeniu esențial pentru economia României.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBUsiness

Firmele ar putea scăpa de completarea formularului D300

Agenția Națională de Administrare Fiscală pregătește o...

Inspectori / Foto: Freepik
Kelemen Hunor

UDMR cere Guvernului revenirea asupra taxelor locale

UDMR a anunțat marți că inițiază, la nivel...

Un livrator distribuie pachete / Foto: Freepik
Elon Musk / Foto: Forumul Economic Mondial de la Davos
Centru de date Amazon

Amazon se confruntă cu mari probleme în Europa

Amazon întâmpină mari dificultăți cu deschiderea...

Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres
Copii se joacă cu dispozitive electronice / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik

Micii fermieri scapă de controale și sancțiuni

Fermierii care exploatează până la 10 hectare şi...

Schimb valutar / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
Chei auto. Foto: Freepik.com
Finante. Freepik.com
Foto: Pexels
Consiliul Economic și Social
Fermieri / Foto: Freepik
Discutii la Guvern
Resort hotelier
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Lingouri de cupru / Foto: Freepik
Muncitor uzină siderurgică / sursa foto: Freepik.com
Lingouri de argint și aur

pixel