Analist financiar: ”Banca Națională a menținut un curs ireal de stabil”
Analistul economic Adrian...
Liderul ucrainean reclamă aderarea ţării sale la NATO şi UE, declarațiile sale venind chiar înaintea întrevederii care urmează să aibă loc vineri cu Emmanuel Macron şi prin videoconferinţă cu cancelarul german, Angela Merkel, potrivit unui interviu acordat cotidianului francez Le Figaro publicat joi seară pe site-ul jurnalului.
"A sosit timpul să mărim viteza, să fim invitaţi să aderăm la UE şi NATO", a adăugat el, denunţând o "agresiune violentă" a Rusiei împotriva ţării sale.
De mai multe săptămâni, ciocnirile s-au înmulţit între Kiev şi separatiştii proruşi din Donbas (estul Ucrainei), în timp ce zeci de mii de soldaţi ruşi au fost desfăşuraţi în apropiere.
Citește și: Înmormântarea prințului Philip. Decizie grăitoare luată de William și Harry
Ucraina se teme că Moscova încearcă să o forţeze să comită o eroare, încercând să justifice astfel o operaţiune armată. La rândul său, Kremlinul susţine că "nu ameninţă pe nimeni" şi denunţă în schimb "provocările" ucrainene şi activităţile "ameninţătoare" ale NATO.
Volodimir Zelenski a lansat un apel mai ales omologului său francez, care se prezintă ca un campion al Uniunii Europene.
"Dacă UE şi Emmanuel Macron ne consideră cu adevărat un membru al familiei europene, trebuie să acţioneze în consecinţă. Este timpul să nu mai vorbim şi să luăm decizii", a subliniat el.
Preşedintele ucrainean a deplâns, de asemenea, că omologul său francez are "relaţii mai bune" cu omologul său rus, Vladimir Putin, decât cu el. "Mai ales în acest moment, când Ucraina are nevoie într-adevăr de sprijin european", a insistat el.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Analistul economic Adrian...
Adrian Negrescu a afirmat în...
O înțelegere temporară cu...
În contextul instabilității...
A fost suficient un weekend de...
Sectorul furnizorilor de echipamente auto traversează o...
Împrumuturi mai reduse în luna mai față de aprilie.
Producătorul auto american Ford...
Administrația Fondului pentru...
Nu este pentru dată când președintele american atacă...
Koidu Limited suspendă...
Randamentele obligațiunilor...
Analistul economic Adrian...
Dobânzile din piața...
Contribuabilii persoane fizice...
Statele Unite rămân cel mai...
Casele de pensii pot anula...
Ministerul Finanțelor...
Oficialii din Ministerul...
Autoritatea Națională de...
Unitățile farmaceutice veterinare trebuie să respecte...
Trump ar putea primi un Boeing...
Schimbare de paradigmă în...