CCR a zis „nu” la salarii mai mari pentru funcționarii din teritoriu
Curtea Constituțională a decis...
În opinia experților militari, Rusia și China ar fi putut organiza misiuni de căutare a acestei mașini de luptă, produsă în Statele Unite de compania Lockheed Martin, unul dintre cele mai scumpe și mai performante avioane din lume. Modelul despre care nu se mai știe nimic de câteva zile costa în jur de 80 de milioane de euro.
Pentru Washington, F-35, în toate variantele lui, reprezintă instrumentul care asigură SUA supramație aeriană pentru mulți ani de acum înainte.
Citește și Un chinez și-a construit singur un avion. VIDEO
Or, Rusia și China dispun de submarine de mici dimensiuni, echipate cu tehnologie care le fac puțin vizibile și care pot coborî la mari adâncimi. Ele ar fi putut scana fundul oceanului pentru a obține secretele F-35 înainte ca japonezii să găsească epava.
Desigur, multe depinde de cât de avariat este aparatul. Pe ruși și chinezi îi interesează în mod deosebit partea de radar a avionului, dar și numeroșii senzori cu care este echipat F-35. În același timp, SUA speră că nici Rusia, nici China nu vor reuși, chiar dacă pun mâna pe o parte a mașini, să pună la punct tehnologiile cu ajutorul cărora au fost realizate dispozitivele respective.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Curtea Constituțională a decis...
Dronele comerciale au devenit...
Ministerul Energiei a anunțat...
Guvernul impune tăieri drastice...
Anticipaţiile analiştilor...
Guvernul a aprobat, printr-un...
Început perioada de foc pe...
Consiliul Concurenţei...
Premierul Ilie Bolojan a...
Ochelarii au evoluat de la un simplu dispozitiv pentru...
ANAF reamintește...
SNPPC vine cu o veste bună...
Retailerii trebuie să adopte...
Investițiile au revenit timid...
Organizația patronală IMM...
Bursa de Valori București (BVB)...
În doar câteva ore de negocieri...
Uniunea Europeană și Statele...
Numărul pensionarilor din...
În timp ce administrația Trump...