Un nou maxim istoric la Bursa de la București

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Bursa de la București / FOTO: Facebook
O zi cu rezultate foarte bune la BVB.

Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care cuprinde cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, a înregistrat joi o creștere de 0,69%, atingând un maxim istoric de 18.749,46 puncte.

Performanțele acestui an sunt remarcabile, indicele BET apreciindu-se cu 21,98%, iar în ultima lună, a înregistrat o creștere de 4,05%.

Valoarea tranzacțiilor a depășit 64,1 milioane de lei (12,9 milioane de euro), dintre care tranzacțiile cu acțiuni au reprezentat 58,21 milioane de lei (11,71 milioane de euro).

În topul celor mai lichide titluri s-au aflat acțiunile Băncii Transilvania, cu tranzacții de 19 milioane de lei, urmate de OMV Petrom cu 6,91 milioane de lei și Romgaz cu 6,02 milioane de lei.

Indicele BET-XT, care include cele mai lichide 25 de titluri, a urcat cu 0,63%, în timp ce indicele BET-FI, reprezentând SIF-urile, a crescut cu 0,37%. BET-BK, indicele de randament al fondurilor de investiții, a câștigat 0,31%, iar BET-NG, ce reflectă evoluția celor zece companii energetice și de utilități, a închis cu o creștere de 0,29%.

Indicele BET AeRO, care cuprinde 20 de companii reprezentative de pe piața AeRO, s-a apreciat cu 0,08%.

Cele mai bune evoluții au fost înregistrate de acțiunile Societatea de Construcții Napoca (+12,26%), UAMT (+10,38%) și Condmag (+9,09%).

În contrast, cele mai mari scăderi au fost consemnate de acțiunile Mecanica Fină (-3,85%), AAGES (-3,23%) și Rompetrol Rafinare (-2,99%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Declarația unică - Foto ilustrativ
Florin Jianu
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Alexandru Nazare
Foto: Freepik.com

Zboruri suspendate la Berlin, din cauza poleiului

Aeroportul internaţional Berlin-Brandenburg va rămâne...

Foto: Pexels
Foto: Freepik.com
Ședință de guvern
Nicusor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan a anunțat cum vrea să repornească economia

Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...

Poluare / Foto: Freepik
Contor de gaze / Foto: Freepik
Banca Națională a României / Foto: Oana Pavelescu

pixel