Ce este taxarea inversă și de ce ar fi o soluție pentru colectarea TVA
Taxarea inversă este un...
Un imobil rupt parcă din basme. Palatul Sammezzano, situat în inima Toscanei, este o bijuterie a arhitecturii maure din Europa. Datând din secolul al XVII-lea, clădirea a fost complet reparată în secolul al XIX-lea de marchizul Ferdinando Panciatichi Ximenes de Aragona, care i-a conferit acest stil atât de particular.
Îndrăgostit de stilul oriental, el a renovat și mărit palatul pe parcursul a 40. Edificiul numără cel puțin 365 de încăperi, lăsând libertate imaginației și oferind o adevărată simfonie de culori.
După moartea marchizului, palatul a avut diferite destinații înainte de a fi transformat în hotel de lux după al doilea Război mondial. Treptat, imobilul a intrat într-un declin implacabil. În anii 1990 el a fost închis, pentru că ajunsese să fie un pericol pentru locatari. Cumpărat de un grup de investitori în 2017 pentru 15 milioane de euro, palatul a revenit pe piața, prețul de vânzare fiind coborât la 16 milioane de euro.
Ultimii proprietari au realizat o serie de lucrări de restaurare, dar mai este nevoie de ani mulți pentru a reduce vechea splendoare celor 5500 de metri pătrați ai palatului. Fără a mai pune la socoteală cele 65 de hectare de teren pe care este amplasat edificiul.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Taxarea inversă este un...
Curtea de Conturi a României a...
Donald Trump și Elon Musk,...
Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...
Scaderea dobanzii de referinta de catre Banca Centrala...
Banca Centrală Europeană (BCE)...
Industria auto din România s-a...
Preşedintele american Donald...
Ministerul Finanțelor lansează...
Autoritatea Naţională de...
În contextul digital actual,...
Leul s-a apreciat, joi, 5...
Ultima lună din primăvara...
Ministerul Finanţelor a...
Philip Morris International...
Vineri, 6 iunie, se redeschide Transfăgărăşanul.
Transportatorul aerian low-cost Wizz Air a raportat joi...
ANAF a identificat mii de...
CEC Bank continuă procesul de...
Zbor Ryanair lovit de turbulențe extreme: aterizare de...
Statutul de Business Superbrand a fost obținut de...
Digitalizarea proceselor...