Romgaz, primii pași pentru preluarea Azomureș. Burduja: O mișcare strategică
Mandat oficial pentru evaluare.
Avocaţii lui Barak au cerut publicaţiei să retragă imediat articolul şi imaginile de pe internet şi să îi plătească despăgubiri fostului prim-ministru.
Ziarul a publicat fotografiile doar pe site-ul de internet DailyMail.com, înregistrat în Statele Unite, nu şi în versiunea tipărită a tabloidului din Regatul Unit, unde legile care pedepsesc calomnia sunt mai stricte. În imagini, Barak are faţa parţial ascunsă; în aceeaşi zi, în reşedinţa lui Epstein din New York au intrat mai multe femei tinere.
Daily Mail a declarat agenţiei France Presse că "îşi susţine 100% articolul" privind relaţiile lui Barak cu "pedofilul condamnat Jeffrey Epstein". "Remarcăm că afirmaţiile domnului Barak potrivit cărora nu a participat la activităţile ilegale ale domnului Epstein sunt o dezminţire a unor afirmaţii pe care nu le-am făcut niciodată", adaugă ziarul, care în articol ironizase vizita făcută de fostul şef al guvernului israelian "în ciuda afirmaţiilor sale că nu a socializat niciodată cu pedofilul şi cu fetele lui". Articolul nu va fi eliminat deoarece "este absolut clar că este un episod de interes public major".
Netanyahu, aproape de o nouă victorie. Câte locuințe a construit în Cisiordania
Barak se află în campanie electorală pentru alegerile legislative din Israel, care vor avea loc în septembrie. El a lăsat să se înţeleagă că apariţia articolelor despre al ar putea fi legată de adversarul său politic, premierul Benjamin Netanyahu, vizat de dosare de corupţie.
Epstein a fost condamnat în 2008 la doar 13 luni de închisoare, pentru exploatare sexuală, în urma unui acord cu Alexander Acosta, care era atunci procuror federal în statul Florida. În 12 iulie a.c., Acosta a fost obligat să demisioneze din funcţia de ministru al muncii pe care o ocupa în administraţia preşedintelui Donald Trump.
Omul de afaceri a fost inculpat din nou pe 8 iulie, la New York, şi este acuzat de exploatarea sexuală a zeci de minore. Joi, un judecător federal a respins o solicitare de eliberare condiţionată a acestuia chiar în schimbul unei cauţiuni de peste 100 de milioane de dolari, apreciind că "inculpatul reprezintă un pericol pentru societate" şi riscă să fugă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Mandat oficial pentru evaluare.
În schimb, exportul de electricitate a crescut...
Președintele Băncii Centrale...
Aurul atinge un nivel record...
La miezul nopții, începe "shutdown-ul"! Statele Unite se...
UBS și-a actualizat...
După ani de creștere puternică,...
CJUE a respins recursul împotriva autorizațiilor pentru...
O nouă tentativă de fraudă...
Cotaţia aurului se apropie de pragul de 3.000 dolari.
SUA impun sancțiuni asupra ministrului petrolului din...
Guvernul a adoptat, joi, o...
Putin invită companiile...
MAE a trimis două avertizări de...
Banca Națională a publicat...
Institutul Naţional de...
Ministrul Energiei, Sebastian...
În deschiderea ședinței de Guvern, premierul Marcel...
Prețul aurului s-a tranzacționat joi la niveluri record,...
În timp ce S&P 500 și...