Un sucevean conducea cu un permis eliberat în 1971. Explicația dată polițiștilor

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Poliția Română a oferit detalii oamenilor cu privire la transportarea cu mașina a soțului sau a soției la serviciu
Poliția Română a oferit detalii oamenilor cu privire la transportarea cu mașina a soțului sau a soției la serviciu
Un bărbat de 68 de ani a fost prins la volan, în Suceava, cu un permis eliberat în anul 1971 de Republica Socialistă România. Acesta le-a spus polițiștilor că nu are alt permis și nu știa că trebuia să îl schimbe.

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Suceava, mașina condusă de bărbatul de 68 de ani a fost oprită pe DJ 178A, în comuna Todirești.

Localnicul a prezentat un permis de conducere categoriile B și C eliberat în anul 1971 de Republica Socialistă România, însă neactualizat.

Bărbatul a declarat că nu are alt permis de conducere și nu a știu că nu are dreptul de a conduce autoturisme pe drumurile publice.

Citește și Șoferi, bucurați-vă! Începând de joi va fi mai ușor

În urma verificărilor, polițiștii au constatat și că mașina are inspecția tehnică periodică expirată și nu este asigurat RCA, motiv pentru care bărbatul de 68 de ani a fost sancționat contravențional.

Pe numele acestuia a fost întocmit un dosar penal pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fără a poseda permis de conducere.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Acordul Mercosur, semnat sâmbătă în Paraguay

Paraguay găzduieşte ceremonia de semnare a acordului...

Freepik.com
Moscova / Foto: Freepik
Strângere de mână / FOTO: Freepik

Avantajele şi dezavantajele acordului UE - Mercosur. Analiză

Acordul de liber schimb dintre UE şi Mercosur are o...

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

Bani
China. Foto: Freepik.com
Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com

pixel