Un val de aer rece a lovit Australia. În Sydney, oraşul cu cea mai mare populaţie, s-au înregistrat doar 10 grade Celsius, un record în ultimii 37 de ani. Locuitorii s-au bucurat, totuşi, de zăpada din mijlocul verii şi au profitat ca să construiască oameni de zăpadă.
Fenomen astronomic unic, eclipsa de Soare observată în România
„Sunt sigur că vrem să ieşim cu toţii şi să facem un om de zăpadă„, a declarat Kevin Beatty, primarul din Cabonne Shire, unul dintre oraşele în care s-au înregistrat ninsori, pentru postul Australian Broadcasting Corporation.
„Astăzi, va fi semnificativ mai frig în tot statul, astfel încât temperaturile vor fi în general cu cel puțin 10 grade sub medie și destul de multe locuri se vor apropia sau vor depăși cea mai scăzută temperatură maximă înregistrată”, a declarat meteorologul Gabrielle Woodhouse, potrivit news.com.au
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Pentru publicul larg, Horia...
Ghid stocare energie 2026...
Mișcările bruște ale aurului la...
Începând cu 25 februarie, cetățenii români care doresc...
Productivitatea în sectorul informației și...
În fiecare iarnă cu viscol...
BNR recunoaște erorile de prognoză: inflația din 2025 a...
Volumul lucrărilor de...
Bitcoin a evoluat aproape neschimbat duminică,...
România a produs, în 2025, o...
Curtea Supremă a SUA a decis,...
Compania Naţională de...
Emiterea facturilor de către persoanele fizice a stârnit...
Marile companii americane și...
Guvernul Bulgariei accelerează...
Prețul petrolului Brent este...
Administrația Fondului pentru...
O eventuală majorare a...
Cancelarul german Friedrich...
Amenințările tot mai directe...
Centrul INFOTRAFIC din cadrul...
Primarul general al Capitalei,...
Programul Rabla ar putea...
Florin Bănică a declarat la...