Impozitul progresiv! Câştigaţi mai mult, plătiţi mai mult
Guvernul și a dat seama că are nevoie urgentă de noi...
Al doilea grup bancar italian a prezentat în 9 decembrie noul său plan de afaceri până în 2024, sub conducerea directorului general Andrea Orcel, care l-a înlocuit în aprilie pe fostul şef Jean Pierre Mustier.
Fabi a salutat acordul cu UniCredit, spunând că proporţia de şase noi angajări pentru fiecare zece plecări este o premieră. În mod tradiţional sindicatele bancare italiene au ca obiectiv compensarea a 50% din concedieri prin angajarea de tineri.
FABI a precizat că planul prevede reducerea a 950 de locuri de muncă în Italia prin pensionări anticipate sau plecări voluntare, plus 475 de noi angajări. Încă 250 de angajaţi vor fi concediaţi dar în locul lor vor veni alţi 250 de noi sosiţi.
Citește și Patronul care a concediat 900 de angajați pe ZOOM
Citește și Alro, lovită de criza energetică, anunță scăderea producției
De asemenea, UniCredit va transforma 1.000 de locuri de muncă temporare în joburi cu contract permanent.
Şi rivala Intesa Sanpaolo SpA a anunţat recent că a ajuns la un acord cu sindicatele, care deschide calea în vederea pensionării anticipate a 2.000 de angajaţi, decizie care va fi parţial compensată de 1.100 de noi angajări, până la finalul lui 2025.
Cele mai mari grupuri bancare italiene - UniCredit SpA şi Intesa Sanpaolo SpA - sunt prezente şi pe piaţa din România.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Guvernul și a dat seama că are nevoie urgentă de noi...
Fostul ministru al Economiei...
Au fost plătite toate...
Se întâmplă la Complexul...
Consiliul local dintr-un oraș...
Producătorul de echipamente...
S-a vorbit inclusiv despre...
ABB este cea mai mare companie...
Imaginați-vă pentru o secundă...
Achizia unui unui apartament, a...
Noile prognoze ale Comisiei...
Primăria Capitalei nu plăteşte...
Moneda unică europeană s-a...
În primul trimestru al acestui...
Un document cu informații utile...
Este consecință logică a unei decizii adoptate recent de...
Germania se va opune planurilor...
Consiliul Concurenţei a...
ANAF anunță că scoate la concurs zeci de posturi de...
Celebrul lanţ de restaurante de tip fast-food şi-a...
Cu un război lângă granița României care amenință să se...
Vineri, 13 mai, cadrele didactice ar fi trebuit să...
Purtătorul de cuvânt al lui...
Indicele ROBOR la trei luni, folosit pentru calcularea...