UPDATE. Cutremur de 6,3 grade pe Richter în Grecia. Panică pe străzi VIDEO

Autor: Delia Gheață
Data actualizării:
Data publicării:
Cutremur PUTERNIC. Încă două seisme au zguduit din temelii această țară
Cutremur PUTERNIC. Încă două seisme au zguduit din temelii această țară
Un seism cu magnitudinea de 6,3 s-a produs marți în apropierea insulei grecești Creta, anunță presa internațională.

Epicentrul cutremurului a fost localizat la 23 de kilometri în largul coastelor sud-estice ale insulei, care încă se reface după un alt seism puternic, de la finele lui septembrie.

Martori din zonă au relatat că seismul de marți, care a început la ora locală 12.24, a durat cel puțin 20 de secunde și i-a afectat inclusiv pe șoferii aflați în trafic.

Pe rețelele sociale au apărut imagini care surprind reacția localnicilor, după mișcarea tectonică.

Youtube video image

Publicația Ekathimerini relatează că seismul a avut o magnitudine de 6,3 pe scara Richter, potrivit Observatorului Național al Institutului de Geodinamică din Atena.

Vibrațiile scoarței terestre au fost resimțite în insulele Kasos, Karpathos și Rhodos. Cutremurul de marți a fost urmat de o serie de replici.

Citește și Cutremur de 6,8 grade pe Richter. Unde s-a produs VIDEO

Seismologul Efthymis Lekkas, care conduce agenția greacă pentru planificare și protecție în caz de seism, a declarat că evenimentul de marți nu are același epicentru cu mișcarea tectonică din 27 septembrie, produsă în apropiere de orașul Heraklion.

În seismul din septembrie a murit o persoană și peste 1.000 au fost evacuate, fiind distruse sute de clădiri.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Rovinieta
Tanczos Barna
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Petrișor Peiu

Viktor Orban lansează programul "Prima casă" în Ungaria

Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.

ANAF
Sursa foto: Shutterstock
Sursă foto: Shutterstock
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness

pixel