VACCINUL anti-covid care nu doare. Este TESTAT de chinezi

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Se spune că ar avea avantaje
Se spune că ar avea avantaje
China începe testele clinice pentru al 10-lea prototip de vaccin împotriva noului coronavirus dezvoltat de specialiștii țării. Dar, spre deosebire de celelalte variante, acesta nu doare, pentru că nu implică injectarea. 

Vaccinul este rezultatul colaborării dintre Universitățile Xiamen, Hong Kong și compania farmaceutică Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise Co. Și este un spray nazal. 

Preparatul conține un virus gripal slăbit, ce transportă genele proteinei ”spin” ale coronavirusului. Ajungând în nas, vaccinul reia ”traseul” firesc de pătrundere a virusurilor în organism, adică prin căile respiratorii și prin mucoase, provocând reacția sistemului imunitar la patogen.

Infecția începe să se răspândească în nas și în gât, putându-se extinde înainte ca sistemul imunitar să intre în acțiune. În cazul acestui vaccin nazal, răspunsul sistemului imunitar rezidă în formarea de anticorpi în sânge

Citește și Este INCREDIBIL! Aduce la "VIAȚĂ" persoanele dragi care au DECEDAT

De aici și avantajul vaccinului nazal - el creează și imunitate sistemică și locală, formată în nas și în gât și care începe imediat să lupte cu virusul. 

Testele preclinice ale noului vaccin nazal au arătat că el permite o reducere considerabilă a deteriorării plămânilor infectați cu noul coronavirus.  

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Cazino
Freepik.com
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...

Un călător se uită la avioanele de pe pista de aterizare / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
ANAF
Poluare / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă

pixel