Vâlcov: Vrem să cumpărăm 29 de avioane pentru TAROM în următorii doi ani

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Darius Vâlcov
Darius Vâlcov
Guvernul şi-a propus ca până la sfârşitul anului 2020 să cumpere 29 de avioane pentru TAROM, a anunțat consilierul premierului pe probleme economice, Darius Vâlcov, vineri, la România TV. 

 ”Anul trecut s-au luat două avioane, acum doi ani s-au luat două, în programul de guvernare şi ne-am propus până la sfârşitul anului 2020 să luăm 29 de avioane pentru TAROM. S-au contractat deja nouă, s-au luat patru, mai sunt cinci care urmează să vină”, a declarat Darius Vâlcov.

Compania TAROM a raportat o creștere a traficului și veniturilor în trimestrul III al anului, scria ATWOnline, pe 22 decembrie. Numărul de pasageri a crescut cu 21%, iar creșterea veniturilor este de 23%, prin raportare cu aceeași perioadă a anului trecut.

Directorul general Werner Wilhelm Wolff spunea că TAROM ar putea revedeni profitabilă, însă acest lucru depinde și de factori independenți de companie. ”Este dificil să avansăm o estimare strictă. Sunt multe variabile, precum preţul combustibilului pentru aeronave, pe care nu îl putem controla. Oricum, putem afirma că TAROM realizează investiţii importante începând din 2018 şi în anii următori”, a precizat Wolff.

Citește și: Werner Wolff: Jumătate din flota Tarom trebuie înlocuită urgent

În 2018, TAROM a adăugat flotei sale două aeronave Boeing 737-800NG. ”Noi aşteptăm alte cinci aeronave noi în anii următori, la care se adaugă înlocuirea unui număr de cel puţin 13 avioane pe care le folosim în prezent”, a precizat Wolff.

În iulie, la Salonul Aeronautic Farnborough, compania a comandat livrarea a cinci avioane Boeing 737 MAX 8s, evaluate la 586 milioane de dolari. TAROM vrea să înlocuiască treptat nouă avioane ATR turbopropulsor și patru aeronave Boeing 737-300.

Flota actuală include patru aeronave Airbus A318, două ATR 42, şapte ATR 72, patru Boeing 737-300, patru Boeing 737-700 şi patru Boeing 737-800.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr

Trump: „Am vești foarte bune pentru țara noastră

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat noul val de...

Ședință de Guvern / FOTO: Gov.ro
Casa Albă
Azomureș / FOTO: Site-ul oficial al Azomureș

Romgaz, în discuții pentru preluarea activelor Azomureș

Acest proiect ar putea avea un impact semnificativ...

Panouri fotovoltaice / FOTO: Freepik

Noi parcuri solare finanțate de Ministerul Energiei

Ministerul Energiei continuă să investească în...

România are aprobată prima tranșă
În bancă / FOTO: Freepik
Mașină electrică / FOTO: Freepik
Inteligență artificială / sursa foto: Freepik.com

Noi criterii de evaluare a inteligenței artificiale

Grupul de inteligență artificială MLCommons a dezvăluit...

Pesimism / FOTO: Freepik

Pregătiți-vă pentru un război comercial mondial!

Un avertisment lansat de un expert internațional.

Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Nvidia
Foto: Freepik.com
Camioane
Valentin Lazea / Foto: Agerpres
50 de ani de existență
Frenezie / FOTO: Freepik
Susan Crawford
BNP Paribas, unul dintre actorii tranzacției / FOTO: Wikipedia

Belgia vrea să vândă acțiunile BNP Paribas pentru apărare

Acțiunile băncii franceze BNP Paribas au înregistrat o...

Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
ANAF nefuncțional / Foto: DCBusiness
Petrotel Lukoil
Mugur Isărescu
Bursa / Foto: Freepik

pixel