Se schimbă Codul fiscal și de procedură fiscală: cine câștigă și cine pierde
Ministerul Finanțelor a pus în...
Față de bugetul de venituri și cheltuieli aprobat, veniturile totale rectificate prezintă o reducere cu 53,60%, cheltuielile sunt reduse cu 55,28%, pierderea brută fiind redusă cu 66,26%, se arată pe site-ul Ministerului.
Posibilă grevă la metrou. Daca va fi, trenurile nu vor circula
Rectificarea, prin reducerea veniturilor totale, este cauzată de nepunerea în funcțiune a obiectivului de investiții Magistrala 5 Eroilor-Drumul Taberei.
De asemenea, cheltuielile de natură salarială, câștigul mediu lunar per salariat prezintă diminuări ca urmare a reducerii numărului de personal, din cauza decalării termenului de punere în funcțiune a Magistralei 5 la perioada iunie 2020.
Premierul Ludovic Orban a declarat în 22 noiembrie, după vizita de pe Magistrala 5 Eroilor-Drumul Taberei, că aceasta va putea fi folosită în iunie 2020. Ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a explicat că termenul lucrărilor este asumat de directorul companiei Metrorex prin semnătură. Bode a mai anunţat că fostul director Metrorex, Marin Aldea, i-a comunicat că l-a informat pe fostul ministru Răzvan Cuc despre imposibilitatea de a finaliza M5 în 2019, deşi acesta a susţinut în mod repetat că magistrala putea fi dată în folosinţă până la finalul anului în curs.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor a pus în...
Când Thongbue Wongbandue, un...
BNR avertizează că, în ciuda...
Autoritatea de Supraveghere...
Curtea Constituțională a respins ca neîntemeiată...
Crescătorii de porci și păsări...
Finanțele vor să reducă...
Datele publicate de INS arată...
Putin: SUA fac „eforturi...
Cursul valutar anunțat de Banca...
În şedinţa de joi a Guvernului...
Guvernul modifică programul de...
Guvernul pregătește adoptarea...
Bursa de Valori București a deschis joi în scădere pe...
România poate evita recesiunea...