Tichetul prestatorului casnic: Valoare, cum se obține, câți bani oprește statul
Ministrul Muncii, Simona...
Indicele ROBOR la trei luni, folosit pentru calculul costurilor creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut miercuri la 5,91% pe an, față de 5,92% în ședința precedentă, potrivit datelor furnizate de Banca Națională a României (BNR).
La începutul anului trecut, nivelul acestui indice era de 6,21%.
ROBOR la șase luni, utilizat pentru calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a rămas stabil la 5,97% pe an, în timp ce ROBOR la 12 luni s-a menținut la 6,03%.
Indicele de referință pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, a fost calculat la 5,66% pe an. Acesta reprezintă media aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacțiilor interbancare din trimestrul III al anului 2024, în scădere față de nivelul trimestrului anterior, de 5,99%.
OUG 19/2019, intrată în vigoare în mai 2019, a schimbat modul de calcul al ratelor pentru creditele în lei cu dobândă variabilă, introducând IRCC, un indice determinat trimestrial exclusiv pe baza tranzacțiilor interbancare.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministrul Muncii, Simona...
Ministrul Muncii, Simona...
Investitorii au afișat un...
Daniela Dărăban, directorul executiv al Federației...
O măsură ce se va aplica în conformitate cu unordin al...
Ministrul Muncii, Simona...
În 2025, războiul cipurilor...
BNR a comunicat cursul valutar...
Este concluzia unui sondaj Reuters realizat în rândul...
Anunțul a fost făcut marți de guvernul de la Kiev, citat...
Primul trimestru tocmai s-a...
Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații...
Regina Maria, una dintre cele...
Au scăzut rezervele valutare...
Aurul a atins marți un nou...
Kremlinul a venit cu precizări...
Reuters a realizat o cronologie...
Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...
Norvegia revine pe radarul geopolitic european, pe...
Sebastian Burduja a ţinut să...
Uniunea Europeană se pregătește...
Turismul european spre SUA...
Prin Ordinul ANAF nr. 355/2024,...
Ministerul Finanțelor a pus în...