Vouchere Rabla electrocasnice. Pentru ce produs se obțin cei mai mulți bani

Autor: Mihai Paul
Data actualizării:
Data publicării:
Televizor nou
Televizor nou
Programul Rabla la electrocasnice va intra în curând în vigoare astfel că doritorii trebuie să știe care sunt condițiile dar și ce produse primesc voucherele cele mai bune.

Aplicantul  trebuie să aibă domiciliul în țară, vârsta de cel puțin 18 ani, să aibă un buletin sau carte de identitate valabilă la momentul solicitării, să nu aibă datorii la bugetul de stat și la bugetul local și să își dea acordul cu privire la prelucrarea datelor personale de către Administrația Fondului pentru Mediu (AFM).

Cei care vor înlocuirea electrocasnicelor vechi, inclusiv a televizoarelor, trebuie să se înscrie în program, prin intermediul unei aplicații informatice. Atenție! Banii din cadrul programului Rabla pentru electrocasnice se vor putea solicita doar după deschiderea sesiunii de înscriere în program. În acest moment, perioada de înscriere este inactivă, conform avocatnet.ro.

Cei mai mulți bani se obțin pentru televizoarele de eficiență energetică clasa A+, adică vouchere de 500 de lei.

Astfel, se acordă:

-  200 de lei pentru mașini de spălat rufe cu eficienţa energetică A++ și televizoare cu eficienţa energetică A;
 - 300 de lei pentru cumpărarea de mașini de spălat rufe cu eficienţa energetică A+++, mașini de spălat vase cu eficienţa energetică A++ și frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice/congelatoare cu eficienţa energetică A++;
 - 400 de lei pentru cumpărarea de mașini de spălat vase cu eficienţa energetică A+++, aparate de aer condiționat, inclusiv aparate de aer condiționat portabile, cu eficienţa energetică la răcire A+++/ A++ și frigidere/combine frigorifice/lăzi frigorifice/congelatoare cu eficienţa energetică A+++;
 500 de lei pentru cumpărarea de televizoare cu eficienţa energetică A+.

Vouchere cadou de 150 de lei. Când se acordă aceste beneficii

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan
Taxa majorată cu 50%
Nicușor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Schimb valutar
Inquam Photos / George Calin

Protestele din 2024–2025: România între stradă și urne

Între decembrie 2024 și mai 2025, România a traversat...

Transelectrica / FOTO: Facebook
Hacker / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Dealerii valutari nu afișează prețul real al monedelor pe panourile lor din cauza fluctuațiilor mari ale cursului dolarului / Foto / Reuters / Fatemeh Bahrami / Anadolu
Vienna Insurance Group
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com

pixel