100 de milioane euro pentru modernizarea reţelelor de distribuţie a energiei electrice

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Energie electrică / FOTO: Freepik
Energie electrică / FOTO: Freepik
Public Power Corporation SA este un client al BERD.

Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a anunţat joi un împrumut de 500 milioane lei (100 milioane euro) filialelor de distribuţie ale Public Power Corporation SA, operând în sud-estul şi vestul României. Aceasta face parte dintr-un împrumut sindicalizat de un miliard de lei (200 milioane euro) destinat modernizării şi digitalizării reţelelor de distribuţie a energiei electrice, pentru a le permite să preia mai multă energie regenerabilă, potrivit unui comunicat al instituţiei financiare.

"Suntem încântaţi să sprijinim PPC România în implementarea investiţiilor prioritare în reţeaua de distribuţie a României. Proiectul va îmbunătăţi fiabilitatea şi eficienţa reţelei şi va sprijini tranziţia României către energie verde," a declarat George Gkiaouris, Şeful Regional al Departamentului de Energie pentru Europa de Sud-Est al BERD.

Trei bănci

Împrumutul, realizat în parteneriat cu ING Bank, Banca Comercială Română şi Banca Transilvania, va ajuta România să atingă obiectivul de a creşte ponderea energiei electrice regenerabile în mixul său energetic la 36,2% până în 2030, prin adăugarea a 11,9 GW de noi capacităţi.

Modernizările vor spori eficienţa energetică şi vor reduce pierderile din reţeaua de distribuţie, economisind anual aproximativ 31.800 de tone de emisii de CO2. De asemenea, proiectul prevede instalarea a aproape jumătate de milion de contoare inteligente pentru utilizatori finali până în 2025.

Reţele Electrice Banat, Reţele Electrice Dobrogea şi Reţele Electrice Muntenia, companiile implicate în acest proiect, sunt deţinute de Public Power Corporation SA, un client al BERD, în care banca deţine o participaţie minoritară de 2,2%.

Al Patrulea Pachet Energetic al UE

Ca membru al Uniunii Europene, România este angajată să implementeze cel de-al Patrulea Pachet Energetic al UE, "Energie curată pentru toţi europenii", care vizează modernizarea pieţei de energie electrică a UE şi creşterea capacităţii de integrare a energiei regenerabile.

BERD, un lider în finanţarea climatică, a susţinut licitaţiile pentru energie regenerabilă în mai multe ţări. Până acum, BERD a investit aproape 11 miliarde euro în 524 de proiecte în România, prioritizând îmbunătăţirea calităţii infrastructurii durabile.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn
Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă

pixel