1000 de zile de război: Ucraina lovește Rusia cu rachete occidentale pentru prima dată

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
ATACMS / Foto: Lockheed Martin
ATACMS / Foto: Lockheed Martin
În cea de-a 1000-a zi de la începutul invaziei ruse în Ucraina, conflictul escaladează, iar părțile implicate își reafirmă pozițiile, în timp ce noi evoluții dramatice au loc pe câmpul de luptă.

Ucraina a lansat pentru prima dată un atac cu rachete ATACMS, furnizate de Occident, asupra unei regiuni de graniță din Rusia, potrivit RBC Ucraina, care citează surse oficiale din cadrul armatei ucrainene, notează Bloomberg.

Un atac simbolic cu arme occidentale

Rachetele ATACMS (Army Tactical Missile System), furnizate de partenerii occidentali ai Ucrainei, marchează o schimbare importantă în dinamica războiului. Aceste arme moderne au fost folosite pentru prima dată împotriva unor ținte din interiorul teritoriului rus, indicând o extindere a operațiunilor militare ucrainene.

Deși autoritățile ruse nu au confirmat direct atacul, acesta reprezintă o evoluție semnificativă, arătând capacitatea Kievului de a lovi ținte critice pe teritoriul inamic, folosind tehnologie avansată furnizată de Occident.

Poziția Kremlinului în cea de-a 1000-a zi a războiului

Într-un moment simbolic al războiului, Kremlinul a reafirmat marți că va continua operațiunile militare până la îndeplinirea obiectivelor sale. Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al președinției ruse, a declarat că cerințele Moscovei rămân neschimbate: capitularea Ucrainei, recunoașterea anexării teritoriilor ocupate și garanția că Kievul nu va adera la NATO.

Peskov a minimalizat importanța ajutorului militar occidental pentru Ucraina, afirmând că „nu poate avea efect asupra deznodământului operațiunii”, reiterând că Rusia își va atinge obiectivele strategice.

Ucraina: „Nu vom ceda niciodată”

De cealaltă parte, Ucraina a transmis un mesaj clar de reziliență. Diplomația ucraineană a declarat că țara nu va ceda „niciodată” în fața ocupației ruse, subliniind că „securitatea nu poate fi restabilită fără restabilirea integrității teritoriale și a suveranității Ucrainei.”

Cu toate acestea, Kievul se confruntă cu provocări semnificative, inclusiv incertitudinea privind continuarea sprijinului din partea SUA, în contextul unei schimbări posibile a priorităților politice de la Washington.

Un conflict intensificat pe câmpul de luptă

Pe front, situația rămâne complexă. Kremlinul susține că trupele sale continuă să avanseze în mai multe sectoare, în timp ce Ucraina rezistă cu dificultate, dar și cu sprijinul occidental care include armament modern.

Lansarea ATACMS de către Ucraina ar putea reprezenta un semnal clar către Moscova că Kievul își extinde capabilitățile militare și intenționează să răspundă agresiunii ruse cu mijloace din ce în ce mai sofisticate.

O mie de zile de război: un viitor incert

Conflictul, care a ajuns la 1.000 de zile, continuă să redefinească securitatea globală. Escaladarea recentă, marcată de utilizarea rachetelor occidentale de către Ucraina, arată că acest război de uzură este departe de a se încheia. Pe măsură ce sprijinul internațional fluctuează, iar fronturile rămân active, viitorul acestui conflict rămâne extrem de incert.

 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik

pixel