400 de dispozitive medicale, periculoase sau inutile

Autor: Mihai Paul
Data publicării:
Medic
Medic
Un studiu recent al Oregon University a ajuns la concluzia că peste 400 de dispozitive şi proceduri medicale sunt fie periculoase, fie inutile.

Oamenii cred că în spatele procedurilor şi tratamentelor care ne sunt recomandate se află studii care să confirme utilitatea şi faptul că acestea pot fi folosite în siguranţă.

Un studiu recent spulberă această iluzie. Mai exact, acest studiu a ajuns la concluzia că peste 400 de dispozitive şi proceduri medicale sunt inutile sau chiar periculoase, notează Science Alert. Studiul a fost publicat de doctorul Vinay Prasad de la Oregon Health & Science University (OHSU).

Studiul are la bază 15 ani de controale de calitate efectuate în mod aleator asupra acestor dispozitive şi proceduri, iar rezultatele au fost făcute publice de-a lungul timpului în peste 3.000 de articole publicate în jurnale de specialitate recunoscute din Marea Britanie şi Statele Unite ale Americii.

Nu toate cele 400 de dispozitive şi proceduri medicale sunt periculoase pentru pacineţi, multe dintre ele sunt inutile, ceea ce înseamnă că reprezintă o cheltuială suplimentară pentru bolnavi. Unele studii efectuate în Statele Unite au ajuns la concluzia că aceste cheltuieli inutile însumează între 1,9 miliarde şi 8,5 miliarde de dolari.

Cei mai celebri medici falși ai lumii. Cum au reușit să înșele

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Muncitori / FOTO: Freepik
La bursă / FOTO: Freepik
e-Factura / Foto: Freepik
Hacker. Freepik.com
Cadastru / Foto: Freepik
Lei / sursa foto: Freepik.com
Metrorex va elibera carduri contactless
Iliea Bolojan
Magistrati / Foto: Freepik
Alexandru Nazare
IMM România cere sprijin din partea Guvernului / Foto: Freepik
Larry Ellison, CEO-ul Oracle
Bitcoin / Foto: Freepik
Nasdaq

Prăbușire la bursă: Nvidia și Palantir, lovite de panica AI

Bursa americană este zdruncinată de avertismente privind...

Livrator / Foto: Freepik
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Freepik.com
Loto
foto: pexels.com
Unii bugetari riscă să piardă bani

Bugetarii, în alertă: restructurările bat la ușă

Ministerul Muncii a pus în deszbatere publică o...

Foto: Reuters
Factura. Freepik.com
Executare silită / Foto: Freepik
Grup de polițiști
Bani / Foto: DCBusiness
Ferma. Foto: Pexels.com

pixel