40% din participanții la un târg de jobui și-au găsit un loc de muncă în doar câteva ore

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Targ de joburi
Targ de joburi
Circa 40% din participanţii la Bursa locurilor de muncă organizată, vineri dimineaţa, în municipiul Tulcea şi în oraşele Măcin şi Babadag au fost selectaţi în vederea angajării, potrivit unui comunicat de presă remis de Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM).

Pentru organizarea evenimentului au fost contactaţi peste 282 de agenţi economici, printre care un angajator de inserţie, iar la acţiune au participat efectiv 66 de angajatori, printre care angajatorul de inserţie, care au oferit peste 550 de locuri de muncă vacante, din care patru pentru persoanele marginalizate social.

"La această acţiune au fost prezente 599 de persoane, din care nouă persoane marginalizate social. În urma desfăşurării bursei generale a locurilor de muncă, au fost selectate în vederea încadrării 238 persoane, din care patru persoane marginalizate social", se specifică în comunicatul AJOFM.

Discuţii despre majorarea impozitelor. Chirieac: Nu e o măsură care să stimuleze economia

Printre participanţii la eveniment, s-au aflat şi 14 deţinuţi care urmează să fie puşi în libertate, în perioada următoare, precum şi 14 cetăţeni ucraineni care doresc să se angajeze în municipiul Tulcea.

"În cadrul evenimentului, cetăţenii ucraineni au fost puşi în legatură cu angajatorii locali şi au primit informaţii cu privire programele de formare profesională în vederea creşterii şi diversificării competenţelor profesionale, dar şi informaţii despre locurile de muncă vacante din judeţul nostru sau din ţările Uniunii Europene / Spaţiului Economic European în scopul asigurării mobilităţii şi integrării pe piaţa muncii", se mai menţionează în sursa amintită.

Potrivit acesteia, ca o premieră, la acţiune, au participat şapte clase de absolvenţi ai clasei a XII-a ai unor instituţii de învăţământ din Tulcea şi Măcin, notează Agerpres.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...


pixel