Speranţele de pace în Ucraina aduc creşteri pe bursele din SUA şi Europa
Piețele financiare în creștere...
Suma alocată face parte din planul de susţinere a unor proiecte de responsabilitate socială în domeniul sănătăţii, se menţionează într-un comunicat al ministerului.
Banii vor fi alocaţi pentru dotarea cu echipamente de ultimă generaţie "absolut necesare desfăşurării unui act medical modern şi de calitate.
Astfel, Spitalul Clinic Colţea va primi 5,1 milioane de lei pentru achiziţionarea unui echipament de imagistică medicală prin rezonanţă magnetică nucleară cu intensitatea câmpului magnetic de 1,5 tone, precum şi pentru lucrări de amenajare a spaţiului în vederea instalării echipamentelor.
De asemenea, Spitalul Clinic de Urgenţă "Bagdasar Arseni" va primi 4,5 milioane lei pentru extinderea şi modernizarea infrastructurilor unităţii medicale şi pentru extinderea domeniilor de activitate.
Hidroelectrica acordă dividende suplimentare
"Susţinem, ca parte a politicii Ministerul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, implicarea companiilor pe care le administrăm în campanii sociale prin care acestea să întoarcă înspre comunitate o parte din succesul şi beneficiile de care se bucură. Încurajăm, printre altele, acţiuni în domeniul sănătăţii publice, prin alocarea de sume care să fie folosite pentru modernizarea spitalelor de stat din România. Totodată, încurajăm implicarea în proiecte în domeniul educaţiei, dar şi stimularea proiectelor culturale şi sportive care contribuie la sporirea notorietăţii naţionale şi a imaginii de ţară. Ne dorim ca exemplul pe care îl dăm astăzi la Hidroelectrica să fie urmat de cât mai multe societăţi care lucrează în România, indiferent de structura de capital a acestora - public sau privat, sau de domeniul în care îşi desfăşoară activitatea", a declarat ministrul Economiei, Virgil Popescu.
În luna decembrie au fost alocate, tot prin hotărâri AGA susţinute de minister, în calitate de acţionar majoritar al Hidroelectrica, sume importante care au ajuns la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii "Marie Curie" - 50.000 de euro, dar şi la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti - 50.000 de euro.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Piețele financiare în creștere...
Cât costă un litru de benzină...
Blue Origin pregătește...
Elon Musk anunță lansarea Grok...
În cadrul prezentării...
Rusia, forțată să reducă...
Începând cu 1 ianuarie 2025 au intrat în vigoare noile...
Curtea de Apel București a...
Știrile dimineții: economie, reguli fiscale și schimbări...
Președintele Donald Trump a...
O inițiativă legislativă depusă...
Inflația din ianuarie în...
În ședința de joi, 13 februarie...
Asociația Producătorilor și...
Serviciile digitale ale ADR, inclusiv SEAP și...
România a fost vizată, în 2024,...
ANAF a transmis că a modificat...
Curs valutar BNR, 12 februarie.
Este o propunere lansată de...
Scădere abruptă a vânzărilor...
Apple revoluționează robotica...
Este concluzia unui studiu...
Poprirea pe salariu este un mecanism legal de recuperare...
Prețul aluminiului la bursa din Londra a înregistrat...
Jim Farley a schițat un tablou...