A fost inaugurată Bursa de diamante. Este mai mare decât Pentagonul

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Cea mai mare clădire de birouri de lume
Cea mai mare clădire de birouri de lume
Premierul indian, Narendra Modi, a inaugurat duminică Bursa de Diamante din Surat, un oraș din statul indian Gujarat, care speră să devină capitala mondială a diamantelor, creând 150.000 de noi locuri de muncă.

Șeful guvernului indian provine din acest oraș din vestul Indiei, unde 90% din diamantele brute din lume sunt tăiate și șlefuite. 
Prezentată drept cea mai mare clădire de birouri de pe planetă, mai mare decât Pentagonul, Bursa de Diamante va include bănci internaționale, seifuri și un centru comercial specializat în bijuterii.

Această inaugurare vine pe fondul încetinirii cererii globale de diamante tăiate. Exporturile indiene au scăzut cu 29% din aprilie până în octombrie, până la 10 miliarde de dolari.

Surat ar putea contribui la creșterea ponderii Indiei la exporturile de pietre prețioase și bijuterii, a spus Narendra Modi, care și-a confirmat dorința de a sprijini acest sector, considerat prioritar pentru export.

„Pentagonul a fost cea mai mare clădire de birouri din lume timp de optzeci de ani, înainte de a fi detronat”, notează publicația americană Quartz. Sediul Departamentului American de Apărare se întinde pe aproximativ 600.000 metri pătrați. Bursa de Diamante acoperă 660.000 de metri pătrați.

Youtube video image

Structura este alcătuită din 9 turnuri de 15 etaje, conectate printr-o „coloană centrală”. Aici vor munci 65.000 de experți în diamante, repartizați în 4.700 de birouri. Costul construcției este estimată la 32 de miliarde de rupii, sau 350 de milioane de euro.

Competiție din Mumbai

Presa indiană subliniază că Surat nu este singura fortăreață de diamante din India. „Comerțul cu diamante din Surat se desfășoară în prezent în piețele din raioanele Mahidhara și Varachha, unde vânzătorii efectuează tranzacții pe stradă, aproape fără măsuri de securitate. Cu toate acestea, o mare parte a comerțului are loc în Mumbai, în complexul Bandra-Kurla, care are cea mai potrivită infrastructură pentru cumpărătorii internaționali”, scrie The Indian Express.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBUsiness
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Guvernului

Sindicaliştii din Educaţie protestează miercuri în faţa Guvernului.

Firmele ar putea scăpa de completarea formularului D300

Agenția Națională de Administrare Fiscală pregătește o...

Inspectori / Foto: Freepik
Kelemen Hunor

UDMR cere Guvernului revenirea asupra taxelor locale

UDMR a anunțat marți că inițiază, la nivel...

Un livrator distribuie pachete / Foto: Freepik
Petrobrazi / Foto: OMV Petrom

Scădere abruptă a profitului OMV Petrom

 OMV Petrom a încheiat anul 2025 cu un profit net de...

Elon Musk / Foto: Forumul Economic Mondial de la Davos
Centru de date Amazon

Amazon se confruntă cu mari probleme în Europa

Amazon întâmpină mari dificultăți cu deschiderea...

Semnarea acordului Mercosur. Foto: Agerpres
Copii se joacă cu dispozitive electronice / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Un fermier culege roșii într-un solar / Foto: Freepik

Micii fermieri scapă de controale și sancțiuni

Fermierii care exploatează până la 10 hectare şi...

Schimb valutar / Foto: Freepik
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres
Chei auto. Foto: Freepik.com
Finante. Freepik.com
Foto: Pexels
Consiliul Economic și Social
Fermieri / Foto: Freepik
Discutii la Guvern
Resort hotelier
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

pixel