Abonații Distrigaz Sud nu își vor mai putea plăti facturile pentru o perioadă. Iată motivul

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Facturi / sursa: Freepik.com
Facturi / sursa: Freepik.com
Facturile abonaților Distrigaz Sud nu vor mai putea fi plătite prin internet pentru o perioadă de trei săptămâni, datorită unor actualizări ale sistemelor informatice ale companiei.

Distrigaz Sud Reţele va realiza lucrări de actualizare şi îmbunătăţire a sistemelor informatice în perioada 1 - 22 ianuarie 2024, motiv pentru care vor exista limitări şi indisponibilităţi temporare în procesarea solicitărilor din partea clienţilor, partenerilor şi furnizorilor, iar anumite funcţionalităţi nu vor putea fi utilizate.

Potrivit unui comunicat al companiei, în perioada 1 - 22 ianuarie nu vor fi disponibile secţiunea de plată online din cadrul ePortalDGSR şi site-ului distrigazsud-retele.ro şi terminalele de încasare cash din cadrul Birourilor de Recepţie Clienţi.

De asemenea, nu vor fi disponibile funcţionalităţile din cadrul ePortalDGSR precum: depunerea de solicitări de racordare, cereri pentru eliberarea avizelor de amplasament, traseu şi principiu şi punere în funcţiune a instalaţiei de utilizare a gazelor naturale.

"Plăţile efectuate în acest interval, prin mijloace alternative faţă de cele menţionate mai sus, vor fi procesate şi vor deveni vizibile în sistemele companiei, după data de 22 ianuarie 2024. Solicitările clienţilor vor putea fi înregistrate pe canalele de comunicare: Registratură şi Birourile Recepţie Clienţi, dar nu vor fi eliberate documentele de plată aferente", se menţionează în comunicat.

Totodată, în intervalul 12 - 22 ianuarie nu vor fi disponibile: formularul de contact online din site-ul distrigazsud-retele.ro, linia telefonică dedicată transmiterii indexului autocitit (0800 800200), modulul dedicat furnizorilor de gaze naturale din cadrul ePortalDGSR şi secţiunile de fişe şi verificări revizii şi transmiterea indexului autocitit din cadrul ePortalDGSR.

Distrigaz Sud Reţele este lider în distribuţia de gaze naturale în România, cu o expertiză de peste 47 de ani în acest domeniu, având peste 2 milioane de clienţi, circa 22.600 km reţea şi 2.750 de angajaţi. Distrigaz Sud Reţele deţine licenţă de operare pentru distribuţia de gaze naturale în 851 de localităţi, pe raza a 20 judeţe din sudul şi centrul României: Argeş, Brăila, Braşov, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Ilfov, Olt, Prahova, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Teleorman şi Municipiul Bucureşti. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Insolvență / FOTO: Freepik
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing
Eolian offshore / FOTO: Freepik

Energia eoliană offshore: Ce a rămas din gloria de altădată?

Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...

Platformă petrolieră / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Criză economică / Foto: Freepik

Norvegia pierde o avere: Zeci de miliarde au fost spulberate

Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...

Donald Trump vorbește la telefon
Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM
Unifarm / Foto: Agerpres
Camioane/ Foto: Freepik

RO e-Transport, frânat de Guvern care amână sancțiunile

Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...

Lucrător la spații verzi / Foto: Freepik
Mașini / Foto: Freepik
La bancă
Familie / Foto: Freepik
Cristian Popa, BNR

pixel