Acord pentru înființarea bursei comune de energie electrică între Ungaria, Slovenia şi Serbia

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Veljko Kovacevic (S), Péter Szijjártó (C) și Bojan Kumer (D)/ Foto: MTI
Veljko Kovacevic (S), Péter Szijjártó (C) și Bojan Kumer (D)/ Foto: MTI
S-a semnat acordul în baza căruia, începând cu semestrul al doilea, se va înfiinţa o bursă comună de energie electrică între Ungaria, Slovenia şi Serbia, ceea ce va putea spori considerabil securitatea aprovizionării pentru toate părţile, a anunţat marţi, la Budapesta, ministrul afacerilor externe şi comerţului exterior, Péter Szijjártó, relatează MTI.

Potrivit comunicatului emis de minister, în cadrul unei conferinţe de presă organizate după semnarea proiectului BlueSky, împreună cu secretarul de stat sârb pentru energie, Veljko Kovacevic, şi cu ministrul sloven al energiei, Bojan Kumer, ministrul a mulţumit părţilor pentru eforturile lor îndelungate din ultimele luni şi ultimii ani, uneori fără speranţa reuşitei pentru a realiza în cele din urmă bursa regională comună de energie electrică.

În discursul său, ministrul a considerat o veste excelentă încheierea acordului care va permite lansarea bursei de energie electrică sloveno-sârbo-ungară în a doua jumătate a anului.

Péter Szijjártó a declarat că: "Acest lucru va îmbunătăţi securitatea aprovizionării, făcând ca schimburile de energie electrică între ţările noastre să fie rapide şi neîngrădite, totodată se înţelege că, întrucât va fi vorba de o piaţă mai mare şi de volume mai mari, preţurile vor deveni mai favorabile", a spus ministrul.

Oficialul ungar a salutat faptul că societatea franco-germană de schimb de energie electrică a susţinut şi ea această iniţiativă şi va asigura o funcţionare modernă pentru operatorii de sistem.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Factură energie electrică
Protest al angajaților MIPE
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Ștampilă de vot / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...

Un călător se uită la avioanele de pe pista de aterizare / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
ANAF
Poluare / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC

pixel