Ministerul Finanțelor nu a reușit să se împrumute: ofertele băncilor, sub așteptări
Ministerul Finanțelor a respins...
Bursa de la Bucureşti a închis mixt prima şedinţă de tranzacţionare a săptămânii, iar valoarea totală a tranzacţiilor a fost de 48,08 milioane de lei (9,71 milioane de euro).
Cele mai tranzacţionate companii pe Piaţa Reglementată au fost Hidroelectrica, cu un rulaj de 20,603 milioane de lei, Fondul Proprietatea, cu 7,42 milioane de lei şi Romgaz - 2,17 milioane de lei.
Indicele principal BET s-a apreciat cu 0,11%, până la 13.126,15 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la Bursă, a consemnat o creştere cu 0,09%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis în urcare cu 0,08%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, s-a depreciat cu 0,37%.
Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis şedinţa în urcare cu 0,04%, în timp ce BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, s-a depreciat cu 0,07%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, s-a depreciat cu 0,23%.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Socep (+15%), Condmag (+11,11%) şi Sinteza (+5,63%).
Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile UCM Reşiţa (-12,43%), Electromagnetica (-3,85%) şi Dafora (-3,7%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor a respins...
Preşedintele interimar Ilie...
Bursa de Valori București (BVB)...
PSD se retrage oficial din...
Războiul comercial declanșat de...
Prăbușire pe piața auto:...
Gigantul american Skechers va...
4 februarie ar putea deveni zi...
Rețelele electrice ale Europei...
Fluctuații ale monedei...
Analistul financiar Adrian...
Luni dimineață, Bursa de Valori...
Zoltan Kurali devine omul-cheie...
Decizia OPEC+ de a majora producția pune presiune pe...
Dolarul american a înregistrat...
Potrivit unei dezvăluiri făcute de Bloomberg în acest...
Scădere așteptată a prețului...
Fidel reputației sale de...
S-a iscat un adevărat scandal.
Investitorii încep să privească...
Analistul financiar Adrian...
Deficitul bugetar pune presiune...
Domeniul iGaming s-a dezvoltat...
Donald Trump, care încearcă să extindă limitele puterii...
Tranzacția a fost realizată...
Grupaj de știri.
Două institute de sondare care au realizat exit poll,...