Acţiunile Romgaz, cele mai tranzacționare pe piața reglementată

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Creșteri bursiere
Creșteri bursiere
Capitalizarea companiilor listate pe piaţa reglementată a Bursei de Valori Bucureşti (BVB) s-a majorat cu aproape 3% în această săptămână, până la 175,2 miliarde de lei, însă valoarea totală a tranzacţiilor cu acţiuni s-a diminuat cu 7%, totalizând 143,2 milioane de lei, potrivit informaţiilor publicate pe site-ul Bursei de la Bucureşti.

În perioada 21 - 25 octombrie au fost consemnate 8.632 de schimburi cu acţiuni, faţă de 5.575 tranzacţii în săptămâna 14 - 18 octombrie 2019. Cea mai bună zi de tranzacţionare a fost vineri, 25 octombrie, când s-au înregistrat 2.001 tranzacţii cu acţiuni în valoare totală de 39,2 milioane de lei.

Acţiunile Romgaz au fost cele mai tranzacţionate în această săptămână, schimburile pe aceste titluri fiind de 39 de milioane de lei, urmate de cele ale Băncii Transilvania (28 de milioane de lei), Fondul Proprietatea (15 milioane de lei), BRD - Groupe Societe Generale (14,6 milioane de lei) şi OMV Petrom (7,7 milioane de lei).

Cele mai importante aprecieri ale cotaţiilor, pe segmentul principal al Bursei de Valori Bucureşti, le-au consemnat acţiunile Casa de Bucovina-Club de Munte, cu o creştere de 34,5%, Sinteza (plus 24,4%) şi Turism , Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (plus 10,9%).

Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost înregistrate de titlurile Teraplast, care au pierdut 16,6% din valoare, Şantierul Naval Orşova (minus 2,9%) şi Rompetrol Well Services (minus 2,8%).

Ușoară redresare la Bursa de Valori; rulaj de 35,38 milioane de lei

În ceea ce priveşte sistemul alternativ de tranzacţionare (AeRO), în această săptămână s-a înregistrat un rulaj de numai 3,4 milioane de lei, în scădere faţă de 9,9 milioane de lei cât s-a consemnat în perioada precedentă. Numărul total al schimburilor a fost de 696, faţă de 543 cu o săptămână în urmă. Capitalizarea segmentului AeRO a scăzut uşor la 9,03 miliarde de lei.

Pe segmentul principal al Bursei de la Bucureşti sunt 84 de societăţi emitente şi 28 de intermediari, iar pe ATS 300 de societăţi emitente şi 21 de intermediari.

De la începutul acestui an, pe toate pieţele administrate de Bursa de Valori Bucureşti (BVB) au fost realizate 481.931 tranzacţii, în valoare totală de 8,8 miliarde de lei, media zilnică de tranzacţionare fiind de 42,8 milioane de lei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Pexels.com
Foto: Pexels.com
Freepik.com
Petrol / FOTO: Freepik
Bani. Freepik.com
Fondul Monetar Internațional / Foto: Banca Mondială / Flickr

FMI taie drastic prognoza de creștere a economiei României

FMI a revizuit în scădere estimările privind evoluția...

Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Schimb valutar / Foto: Unsplash

Curs BNR. Leul stabil iar aurul urcă la un nou maximum

Leul s-a menținut stabil marți, 14 octombrie, în fața...

Contor pentru energie electrică
Centrala de la Iernut / Foto: Romgaz
Alexandru Nazare
Scutere / Foto: Unspash

Te gândești să începi o afacere de închiriere scutere?

Mulți antreprenori sunt interesați de afaceri în care...

Alexandru Petrescu, șeful ASF
Apple a pierdut un proces major / Foto: Unsplash

Apple, investiţie în România

Energia care alimentează Apple: România devine parte din lanțul verde al...

Amazon
Bancnote, euro / Foto: Freepik
Fermieri într-o seră / Foto: Freepik
 Joel Mokyr, Philippe Aghion și Peter Howitt, laureații premiului Nobel pentru economie 2025
Mihai Daraban
Semne de circulație / Foto: Unsplash
Vodafone / Foto: Kārlis Dambrāns / Flickr
Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Mercedes Benz - Sebes
Barja. Foto: Freepik.com
CET Sud
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Lan de grâu / FOTO: Unsplash
Grafic. Foto: Freepik.com
Capitoliul / FOTO: Freepik

pixel