Activision Blizzard, boicotată de gamerii din Hong Kong

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Competițiile e-Sports au devenit foarte competitive
Competițiile e-Sports au devenit foarte competitive
CEO-ul Epic Games, Tim Sweeney, spune că firma sa îi va susține pe gamerii care vorbesc despre politică și drepturile omului, în ceea ce pare a fi o ofensivă împotriva Activision Blizzard, unul dintre cei mai mari publisheri de jocuri după ce a pedepsit un jucător din Hong Kong pentru că a cerut independența teritoriului.

”Epic susține dreptul oricui de a-și exprima vederile în politică și a drepturilor omului”, a declarat un purtător de cuvînt al companiei. ”Nu vom interzice sau pedepsi un gamer Fortnite sau un creator de conținut pentru că discută pe astfel de teme”.

Sweeney a publucat același mesaj pe constul său personal de Twitter.

Acum , Blizzard trebuie să facă față reacțiilor negative după ce l-a interzis pe gamer din jocul ”Headstone”.
Blizzard l-a lăsat fără premiu pe Ching Ng Wai, cunoscut gamerilor sub pseudonimul de Blitzchung și i-au interzis accesul la turneele Headsteone pentru un an, după ce jucătorul a strigat ”Eliberați Hong Kong” în timpul unui interviu acordat după un meci desfășurat în Taiwan.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Bani. Foto: Freepik.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Alexandru Nazare
Foto: Freepik.com

Zboruri suspendate la Berlin, din cauza poleiului

Aeroportul internaţional Berlin-Brandenburg va rămâne...

Foto: Pexels
Foto: Freepik.com
Ședință de guvern
Nicusor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan a anunțat cum vrea să repornească economia

Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...

Poluare / Foto: Freepik
Contor de gaze / Foto: Freepik
Banca Națională a României / Foto: Oana Pavelescu
The Washington Post / Foto: DCBusiness

The Washington Post anunță concedieri masive

The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...

Lingouri de aur
Porțile de Fier
Foto: BVB
Freepik.com
UE a aprobat împrumutul pentru Ucraina

pixel