Știrile dimineții. Cele mai importante informații la început de zi
Grupaj de știri.
Partidul Democrat, care deţine majoritatea în Camera Reprezentanţilor (camera inferioară a legislativului SUA) a respins cererea lui Trump de a finanţa cu 5,7 miliarde de dolari construcţia unui zid la frontiera cu Mexicul. La rândul său, liderul de la Casa Albă a respins orice alt compromis care ar fi putut debloca politic adoptarea de către Congres a legilor bugetului, care ar fi permis alocarea de fonduri către autorităţile publice şi implicit încheierea blocajului.
Bursele, în creștere după o postare pe Twitter a lui Trump
Ce urmează
Congresul îşi va relua lucrările luni. Trump, care a promis încă din campania electorală că va construi zidul pentru a opri migraţia din Mexic în SUA, a avertizat că impasul s-ar putea prelungi. "Vom sta multă vreme, dacă democraţii nu se întorc din 'vacanţe' înapoi la lucru", a scris el pe Twitter.
Actualul "shutdown", declanşat pe 22 decembrie, a bătut recordul de 21 de zile înregistrat în 1995-1996, sub preşedinţia lui Bill Clinton.
Vineri a fost prima zi când angajaţii federali nu şi-au încasat plata săptămânală, conform practicii uzuale în Statele Unite. Printre cei 800.000 de funcţionari afectaţi sunt controlorii de trafic aerian şi agenţii de securitate din aeroporturi, care îşi continuă totuşi activitatea.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Grupaj de știri.
De la apariția sa în 2009, Bitcoin a alimentat numeroase...
Donald Trump lovește economia...
Ministrul Finanțelor privește...
„Sub mandatul meu, Ministerul...
Cum economisim în vreme de criză? Ce trebuie să facem?...
Agitația declanșată săptămâna...
Vizionar pentru unii, imprudent...
Constructorul auto caută tot felul de soluții.
O companie de stat se...
Compania chineză a lansat, la rândul ei, un instrument...
Sectorul spațial a urcat foarte sus pe agenda Comisiei...
Este elementul de care depinde sănătatea economică a...
XRP câștigă teren în fața...
În orice caz, așa susțin...
Beijingul promite contramăsuri împotriva taxelor impuse...
Grupaj de știri.
O greșeală care a costat enorm.
Este un nou proiect de reformă, potrivit Reuters.
Ministrul Finanțelor, Tanczos...
„Statele Unite vor ridica un...
România a avut în decembrie...
Guvernul promite venituri mai...
Reducerile de cheltuieli vizate...
Marcel Ciolacu a vorbit înainte de ședința de Guvern.
Veniturile bugetare au...
Prețurile combustibililor la pompă azi, 1 februarie...