Administratori de bloc, dar nu numai. Noi OBLIGATII de îndeplinit

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Noile norme încă nu au intrat în vigoare
Noile norme încă nu au intrat în vigoare
Dotarea clădirilor cu dispozitive de reglare automată a temperaturii sau cu sisteme pentru reîncărcarea vehiculelor electrice sunt doar două dintre obligațiile pe care le vor avea pe viitor investitorii, proprietarii și administratorii de imobile și care se regăsesc într-un proiect de lege relansat în dezbatere publică, după ce a fost publicat în vară sub forma unui proiect de ordonanță a Guvernului.

Cele mai importante prevederi readuse în atenție vizează atât investitorii, proprietarii și administratorii de imobile, cât și auditorii energetici și urmăresc creșterea performanței energetice a clădirilor și obținerea și centralizarea de informații privind clădirile auditate energetic.

Dspozitive de reglare automată a temperaturii

Obligația de a dota clădirile cu sisteme de autoreglare pentru reglarea distinctă a temperaturii și calității aerului interior îi vizează pe investitori și se va aplica doar pentru clădirile noi, cu certificat de urbanism emis după data de 10 martie 2020.

Puncte de reîncărcare pentru mașinile electrice

Investitorii, proprietarii și administratorii clădirilor rezidențiale și nerezidențiale vor fi obligați să instaleze sisteme destinate reîncărcării vehiculelor electrice. Măsura vizează atât clădirile noi, cât și clădirile existente care sunt supuse unor renovări majore.Obligația de a instala puncte de reîncărcare a mașinilor electrice va exista atât pentru parcările interioare imobilelor, cât și pentru cele ce le aparțin și sunt situate în apropierea acestora.

Citește și Administrator de bloc. Trebuie să știți aceste reguli

Auditorii energetici

Proiectul impune o nouă obligație și pentru cei ce auditează clădirile din punct de vedere energetic. Mai exact, pe lângă certificatele și sintezele rapoartelor de audit energetic, auditorii vor trebui să transmită MDRAP și rapoartele de inspecție a sistemelor tehnice ale clădirii, informațiile conținute de acestea fiind utilizate pentru dezvoltarea unei baze de date la nivelul ministerului.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup

pixel