Ce aduce „pachetul doi”: taxe, POS, conturi obligatorii – proiectul nu e încă final
„Pachetul doi”, doar în draft:...
Numărul persoanelor izolate a scăzut cu peste 25.000 Numarul mașinilor din trafic s-a dublat/triplat, la fel și numărul persoanelor care merg pe trotuare, scrie analistul Adrian Câciu într-o postare pe Facebook.
Este ceva ce dă cu rest!, afirmă Adrian Câciu. Și explică: adică ne apropiem de vârful contaminării, care urmează fix în doua săptămâni, dar relaxarea e dubla/triplă față de acum o săptămână. Hai sa ne hotărâm că și lui Kafka îi dă cu rest! Pe bune!
Într-o altă postare, analistul apreciază că, ”înainte sa tergiversati promulgarea legii privind amânarea rambursării creditelor, prin atacare la CCR, recomand sa va gândiți ce faceți și cum veți deconta”.
Citește și Adrian Câciu, despre fractura de logică în promovarea OUG pentru amânarea ratelor
Potrivit aprecerilor sale, ”aplicarea OUG adaugă un cost mediu de 5,22% pentru perioada respectiva pentru ratele la creditele imobiliare și de 7% pentru creditele de consum”, în timp ce ”legea pe care o atacați la CCR nu adaugă nici în cost la ratele românilor și menține puterea de cumpărare la nivelul lunii ianuarie”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
„Pachetul doi”, doar în draft:...
Guvernul României are pe agenda...
Ministerul Justiției propune...
Nicușor Dan, trei luni la...
Euro trece de 5,06 lei, dolarul...
Între decembrie 2024 și mai 2025, România a traversat...
77% dintre români cred că se...
Fraudele informatice raportate...
Moneda națională a Iranului se...
Vienna Insurance Group, profit...
DN AGRAR, afacerea cu lapte...
Contribuabilii care greșesc în...
Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...
Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....
Prețurile oxidului de neodim și...
AAAS a aprobat procedura pentru...
Adrian Negrescu: Extinderea...
Românii se implică tot mai mult...
Mediul de business din România...
Casa Națională de Pensii a...