Adrian Câciu: Urmează o criză economică? Posibil!

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Un avertisment serios
Un avertisment serios
Nu efectele directe ale virusului sunt atât de periculoase pe cât sunt de periculoase efectele economice, atrage atenția profesorul Adrian Câciu. Pregătiți-vă pentru o aterizare foțată, avertizează analistul.

Dincolo de o posibila criza a medicamentelor având în vedere faptul că, coincidenta sau nu, mare parte din materiile prime și precursori provin din China (exact din regiunile afectate de virus) sau din nordul Italiei (alta regiune afectata de virus) avem efectele care deja se resimt pe bursele europene, care au piedut 400 miliarde dolari într-o singură zi, avem efecte în sectorul de transport aerian(pierderi de peste 30 miliarde dolari) și în industria turismului (pierderi estimate la 140 miliarde de dolari), explică Adrian Câciu într-o postare pe o rețea socială

În România, pierderile înregistrate de Bursa de Valori Bucureşti se ridică la 10 miliarde lei în doar trei zile. Adică peste 2 miliarde euro!!!

Citește și Adrian Câciu: Nici un economist serios nu ar invoca așa ceva

Iar pe noi ne interesează sexul îngerilor, pardon câte locuri de parlamentari ar obține în plus un partid minoritar care a băgat deja tara în tufiș demonstrându-și și demonstrându-ne în câteva luni cât de prost se poate guverna o tara dacă o faci cu amatori.

Pregătiți-vă de aterizare forțată!

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Donald Trump la summitul G7 din 2028
Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Importurile europene țin pe linia de plutire gigantul Maersk

Maersk ridică prognoza de profit pe fondul rezilienței...

Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Freepik.com
Freepik.com
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Donald Trump

Tarifele impuse de Donald Trump încep să-și arate efectele

De la datele economice la rezultatele financiare ale...

Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Freepik.com
Chatgpt. Freepik.com
Agenție BRD
Freepik.com
Contabili / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Ion Iliescu

A murit Ion Iliescu - Biografie

Ion Iliescu, fost președinte al României, a decedat la spitalul Prof. Dr....

Bursa de la București
Foto: Arhiva. Protest BNS în Piața Victoriei
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Bani

pixel