Afacerile din Rusia umflă profitul OTP

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
OTP Bank
OTP Bank
OTP Group înregistrează un profit record în 2024, susținut de creșterea puternică din Rusia    

Cel mai mare grup bancar din Ungaria, OTP, a raportat vineri un profit net de peste 1.000 de miliarde de forinți (2,9 miliarde dolari) în 2024, impulsionat de performanța solidă a subsidiarei sale din Rusia, unde profitul a crescut cu peste 40%, ajungând la 137 miliarde de forinți, transmite Reuters.

Expansiunea afacerilor din Rusia a completat creșterea OTP pe piața locală, unde banca a beneficiat de dobânzile ridicate din Ungaria, în pofida încetinirii economiei.

 

Profitul de miliarde de forinți, susținut de creșterea veniturilor din dobânzi

 

În Rusia, OTP a înregistrat o creștere spectaculoasă a creditelor de consum, care au avansat cu peste 80%, ajungând la 1.053 miliarde de forinți. În același timp, depozitele totale atrase de la clienți, în special de la companii, au crescut cu peste 70%, atingând 1.882 miliarde de forinți.

Laszlo Bencsik, directorul general adjunct al OTP, a evidențiat rolul creditelor de consum acordate rușilor pentru achiziția de televizoare și alte bunuri, dar și creșterea semnificativă a depozitelor constituite de companiile europene încă active pe piața rusă.

"Depozitele corporative au crescut semnificativ în ultima perioadă. Le-am plasat la Banca Centrală a Rusiei, unde dobânda de bază este de 21%, ceea ce ne oferă o marjă extrem de avantajoasă", a declarat Bencsik într-o conferință de presă. El a subliniat că OTP respectă liniile directoare occidentale, renunțând la acordarea de împrumuturi către companii, oprind procesarea tranzacțiilor în dolari și menținând o abordare prudentă în ceea ce privește plățile în euro.

 

OTP Group – creștere accelerată în Europa Centrală și de Est

 

OTP Group se numără printre cele mai dinamice instituții bancare din regiunea Europei Centrale și de Est, fiind un lider important în sectorul financiar. Cu peste 41.000 de angajați în 12 țări din ECE și Asia Centrală, grupul deservește peste 17,5 milioane de clienți, oferind o gamă largă de servicii financiare.

Pe piața din România, Banca Transilvania a finalizat achiziția OTP Bank România la sfârșitul lunii iulie 2024, consolidându-și astfel poziția pe sectorul bancar local.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Stație de transformare / Foto: Arhivă
Locuri de muncă
Bani, lei / Foto: Agerpres
Contor electric

România, campioană absolută la prețul energiei în Europa

România a înregistrat, la final de septembrie, cel mai...

PNRR
Premierul Ilie Boloja și Jeroen Clicq, director executiv al Fondului Monetar Internaționa
BNR / Foto: DCBusiness
Carduri pentru alimente / Ilustrație: DCBusiness
CFR Călători
Palatul Cotroceni
La fermă / FOTO: Freepik
Gara Constanța
Elon Musk / Foto: Casa Albă
Romsilva
Bani. Foto: Freepik.com
Rabla. Foto: Pexels.com

A început Programul Rabla 2025. Val de înscrieri

Peste 9.200 de persoane fizice s-au înscris în Programul...

Cumpărături online
OMV Petrom / FOTO: OMV Petrom
Poluare / Foto: Freepik
Freepik.com
Centrala de la Cernavodă
Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Card Visa. Freepik.com

Visa revoluţionează sistemul de plăţi internaţionale

Visa a anunțat marți că va începe testarea unei noi...

Freepik.com

pixel