AFIR mai primește doar proiecte pentru dezvoltare și modernizare

Autor: Anca Mihailov
Data publicării:
Programul finanteaza si fabrici de procesare
Programul finanteaza si fabrici de procesare
AFIR – Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale – a anunțat ieri încheierea perioadei de depunere a proiectelor pentru „Crearea de noi unităţi de procesare a produselor agricole” și va mai primi, conform planificării, doar proiecte pentru dezvoltarea și modernizarea unităților existente, inclusiv pentru pentru ITI - Delta Dunării din Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020 (PNDR), până la 28 februarie 2019, ora 16:00.

AFIR primește în continuare proiecte pentru „Dezvoltarea şi modernizarea unor capacităţi de procesare şi de comercializare a produselor agricole” (modernizare) din cadrul Submăsurii 4.2 - Investiţii pentru procesarea/marketingul produselor agricole, aria de aplicabilitate - naţional, inclusiv teritoriul ITI - Delta Dunării din Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014 - 2020 (PNDR). Termenul nu a fost prelungit de AFIR, ci se înscrie în programarea inițială, fiind vorba de proiecte cu o complexitate deosebită care necesită un timp suplimentar pentru întocmirea documentaţiei, explică AFIR.

Citește și: AFIR intră în era internetului. Cererile de plată se depun numai online

Submăsura 4.2 – Investiții pentru procesarea / marketingul produselor agricole are două componente, și anume „Crearea unor unități de procesare” și „Dezvoltarea și modernizarea unităților de procesare”. Ambele componente au făcut obiectul deschiderii unei singure sesiuni de apeluri, lansată în data de 03.08.2018, la nivel național și cu posibilitatea de a aplica pentru beneficiarii din teritoriul ITI Delta Dunării. Prima componentă a avut o alocare de 121,8 milioane euro și a fost deschisă în perioada 3 august 2018 – 31 ianuarie ora 15.59, sesiunea închizându-se la expirarea termenului menționat. Cea de-a doua componentă, cu o alocare de 81,2 milioane euro, a fost deschisă, pe 3 august 2018 și va fi închisă la 28 februarie 2019, ora 15.59, conform anunțului de lansare a sesiunii. Astfel, începând de ieri, se pot depune proiecte numai pentru dezvoltarea și modernizarea unităților existente.

„ADI ITI are alocate 168 de milioane de euro pentru PNDR, din care sunt deja semnate contracte, în valoare de peste 129 de milioane de euro. Submăsura 4.2 nu este dedicată ITI, dar am fost acceptați în programul național de finanțare, deoarece am avut foarte multe proiecte cu beneficiari privați care nu au putut intra la finanțare pe alocarea bugetară pe care am avut-o noi, la ADI ITI. Mai avem deschise finanțări cu alocare distinctă doar pentru submăsurile 7.2 și 7.6, unde urmează să depună proiecte beneficiarii din domeniul public. Avem măsuri la care s-au depus proiecte ce depășesc alocarea pentru ITI și vom mai avea nevoie de bani pentru acestea”, a declarat, pentru DC Business, Ilie Petre, președintele Asociației pentru Dezvoltarea Intercomunitară (ADI) ITI Delta Dunării.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI

pixel