Agricultura românească, la ora bilanțului. Petre Daea va fi numai ochi și urechi

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Ministrul va acorda, de asemenea, cateva distincții
Ministrul va acorda, de asemenea, cateva distincții
Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale împreună cu Casa de Comerţ şi Confederaţia Meridian organizează miercuri "Forumul agricultorilor - bilanţ şi perspective", o dezbatere care va reuni câteva mii fermieri din toate domeniile - producţie vegetală, cultură mare, zootehnie, industrie alimentară - în contextul Zilei Naţionale a Produsului Agroalimentar Românesc care se sărbătoreşte în fiecare an pe 10 octombrie. 

"În cadrul dezbaterii organizate la Romexpo vom prezenta bilanţul din ultimii ani din agricultură, punând în faţa fermierilor perspectiva viitoarei Politici Agricole Comune 2021-2027", a declarat ministrul Agriculturii, Petre Daea.

În cadrul evenimentului, Petre Daea va premia o parte dintre fermieri pentru rezultatele obţinute. Diplomele pe care le vor primi, "câteva mii", după cum preciza şeful MADR, sunt semnate în original.

Discuţiile vor fi completate de o expoziţie de produse româneşti înregistrate pe sistemele de calitate europene (Magiun de Prune Topoloveni, Cârnaţi de Pleşcoi, Telemea de Ibăneşti, Novac afumat din Ţara Bârsei, Salam de Sibiu, Scrumbie de Dunăre afumată), băuturi spirtoase cu indicaţie geografică (Vinars Târnave, Vinars Vaslui, Vinars Murfatlar, Vinars Vrancea, Vinars Segarcea, Pălincă, Ţuică Zetea de Medieşu Aurit, Ţuică de Argeş şi Horincă de Cămârzana), produse aflate în curs de înregistrare la Comisia Europeană (Caşcaval de Săveni, Telemea de Sibiu, Salată cu icre de ştiucă de Tulcea, Salată cu icre de crap tradiţională, Plăcinta dobrogeană), alături de scheme de calitate naţionale - produs tradiţional, reţetă consacrată şi produs montan.

Citește și Petre Daea. România s-a așezat cu fața spre sistemul de irigații

Publicul larg va avea acces la Expoziţia de produse româneşti desfăşurată la Romexpo în data de 10 octombrie 2019, în intervalul 10:00-18:00, iar intrarea este liberă.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...


pixel