Bolojan pune presiune: bugetul trebuie adoptat rapid, indiferent de decizia CCR
Indiferent ce se întâmplă în...
Această modificare prevede prelungirea perioadei de acordare a sprijinului până la 30 iulie 2025, incluzând facturile pentru motorina achiziționată până la 30 martie 2025.
Modificări cheie
Hotărârea actualizează schema inițială reglementată prin HG nr. 153/2024, stabilind noi termene și ajustări fiscale:
Extinderea eligibilității: Facturile de combustibil emise în perioada 16 noiembrie – 31 decembrie 2024 vor fi acum incluse în schema de ajutor.
Actualizarea termenelor pentru cereri rectificative: Operatorii economici pot depune documentația necesară pentru a beneficia de sprijinul acordat.
De ce este importantă această măsură?
Compensarea creșterii accizei la motorină este vitală pentru menținerea costurilor operaționale ale transportatorilor. Creșterea accizei ar putea duce la majorarea tarifelor de transport, cu un impact direct asupra prețurilor bunurilor și serviciilor, afectând astfel consumatorii.
Motivele măsurii
Protejarea competitivității transportatorilor: Prin evitarea reorientării spre alimentarea cu combustibil în alte state.
Stabilizarea prețurilor pe lanțurile de aprovizionare: Reducerea riscului unei creșteri generale a prețurilor.
Susținerea economiei locale: Menținerea unor costuri rezonabile în sectoarele economice dependente de transport.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Indiferent ce se întâmplă în...
Dezvoltatorii imobiliari vor fi obligați să le ofere...
Banca Națională a României a...
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF)...
Membrii comisiilor pentru...
Producătorul elvețian de...
Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus în...
Nicușor Dan a dat asigurări...
Bursa de Valori București a...
Marii investitori instituționali din Europa de Nord...
Loteria Română organizează licitaţie deschisă pentru...
Ilie Bolojan atrage atenția...
Ciprian Ciucu anunță măsuri...
Luni, 26 ianuarie, este una...
Ministerul Finanțelor a...
Confederaţia patronală IMM...
Curtea de Apel Alba Iulia a decis definitiv, joi, că...
Preşedintele american Donald...
Guvernul propune tăierea cu 85%...
Ministerul Economiei,...
Un tren de navetiști a fost...