ALERTĂ în România! Milioane de măşti au fost scoase de pe piaţă de ANPC

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
Vor fi permise numai măștile chirurgicale și cele FPP2
Vor fi permise numai măștile chirurgicale și cele FPP2
Aproximativ 32 de milioane de măşti neconforme au fost scoase temporar de pe piaţă de ANPC, în timp ce peste 725.000 au fost oprite definitiv de la comercializare. Au fost aplicate sancţiuni în valoare de 2,9 mil. lei pentru încălcarea reglementărilor privind protecţia consumatorilor.

Milioane de măşti neconforme au fost scoase de pe piaţă de ANPC. De asemenea, au fost aplicate 668 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 2,9 mil. lei pentru încălcarea reglementărilor privind protecţia consumatorilor și au fost emise 29 de decizii de încetare a practicilor comerciale incorecte.

ANPC a oprit temporar de la comercializare a circa 32 mil. măști, în valoare de 12 mil. lei, până la remedierea neconformităţilor constatate, iar 725.448 de măști au fost oprite definitiv de la comercializare, anunță autoritatea, potrivit Mediafax.

O nouă TULPINĂ a fost DESCOPERITĂ! A trecut nedepistată de testele PCR

În ceea ce privește Sistemul de schimb rapid de informații privind produsele nealimentare periculoase – RAPEX , România a transmis un număr de 41 notificări de produse periculoase și de 82 reacţii la notificările realizate de alte țări membre UE, cele mai notificate produse find cele din categoria echipamentelor de protecție, autovehiculelor, cosmeticelor, textilelor, aparaturii electrice, jucăriilor.

Cu ocazia Zilei Mondiale a Drepturilor Consumatorilor, pe 15 martie 2021, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a organizat o conferință online, sub titlul ”Protejarea consumatorului român în contextul pandemiei! Un consumator european informat este un consumator protejat!”, la care au participat Ludovic Orban, Președintele Camerei Deputaților, Dan Barna, Vicepremierul României, Niculae Havrileț, Secretar de Stat, Ministerul Energiei, Annamaria Bogya, Secretar de Stat, Cabinetul Vicepremierului Kelemen Hunor.

Vicepreședinții ANPC Valentina Veronica Mitran Piticu și Claudiu Mădălin Giurcău au prezentat participanților principalele rezultate înregistrate de autoritate anul trecut. Astfel, au fost întreprinse 83.644 acțiuni de control, la nivelul întregii țări, iar 40.000 dintre operatorii economici controlați au prezentat nereguli, ocazie cu care au fost aplicate tot atâtea sancţiuni contravenţionale, cuantumul amenzilor ridicându-se la 96,20 milioane lei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

RO e-Transport

Ghid RO e-Transport, actualizat: reguli, termene și amenzi

Ghidul oficial pentru utilizarea sistemului RO...

Transelectrica
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Asigurări / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Traian Preoteasa
Venituri neimpozabile
Ministerul Finanțelor

Reforma finanțării sistemului de învățământ superior

DC Media Group, trust media din care fac parte DC News,...

Dolari și aur / Foto: Freepik
 Foto: Pexels.com
Bursa de Valori București
Industrie / Sursa: Freepik.com

Economia gâfâie. Scădere a cifrei de afaceri din industrie

Afacerile din industrie au scăzut, la nivelul primelor...

Foto: Freepik.com
Mihai Daraban
Oțelărie
Freepik.com

Banca Națională a Elveției taie dobânda la zero

Banca Națională a Elveției reduce dobânda de politică...

site fals ANAF SPV
Agenție BRD
https://ritter.ro/
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Birou / sursa foto: Freepik.com

Valul restructurărilor. O mare companie anunţă concedieri

Microsoft pregătește concedieri masive în contextul...

freepik.com
Lingou de aur
Cadastru / Foto: Freepik

pixel