Alexandru Nazare: Suntem în direcția bună, NU înseamnă că am ajuns acolo

Autor: Dana Mihai
Data publicării:
Alexandru Nazare
Alexandru Nazare
Alexandru Nazare, ministrul Finanţelor, a explicat revenirea economică a României, "Suntem în direcția bună. Nu înseamnă că am ajuns acolo, datele INS sunt date SEMNAL.

”Este o veste bună într-o serie de anunțuri făcute după aprobarea bugetului. Am avut mai întâi anunțul Băncii Mondiale care a revizuit în creștere perspectiva economică a țării noastre. Apoi am avut prognoza FMI, apoi a urmat Comisia Europeană cu un 5,1%, ceea ce înseamnă a treia creștere a unui stat membru, prognozată în acest an. Între aceste anunțuri am mai avut ridicarea perspectivei de la negativ la stabil de către agenția de rating Standard & Poor's și confirmarea ratingului de către agenția Fitch. Toate acestea reprezintă încredere în ceea ce facem și în măsurile pe care le luăm. (...) Datele publicate astăzi de INS sunt date semnal. Asta înseamnă că suntem în direcția bună. Nu înseamnă că am ajuns acolo. Ne îndreptăm în direcția bună. Trebuie să menținem o atitudine prudentă, de echilibru, exact așa cum am făcut până acum, astfel încât să confirmăm trendul în care ne-am înscris. Sunt semnale foarte bune dar, fac din nou apel la prudență în special în gestionarea cheltuielilor bugetare de către toți ordonatorii de credite și menținerea acestei atitudini de echilibru. (...) Investitorii vor privi România cu alți ochi, astfel încât să fim o țară cât mai atractivă. Ne dorim să vină investitori cât mai mulți.”, a declarat Alexandru Nazare. 

Nazare, despre creșterea economică în BUZUNARELE românilor

"Am semnat 11 acorduri de finanțare prin Ajutor de Stat în valoare de peste 400 de milioane de lei, un impact total de peste 600 de milioane de lei numai în primele luni ale acestui an. Programul de susținere care este pe garanții, care este operaționalizat de fondul de garantare, funcționează!", a mai spus ministrul Finanțelor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori, într-o criză...

Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters

pixel