Alocaţiile de stat pentru copii sunt pe punctul de a se dubla după ce Guvernul a decis să adopte o OUG care să completeze amendamentul propus de liberali la buget.
Deocamdată, alocațiile au rămas la aceași valoare, urmând ca dublarea să fie făcută după adoptarea bugetului.
În ianuarie 2019 statul a plătit 350,54 milioane de lei pentru alocații, suma medie achitată fiind de 96,74 lei de beneficiar.
De acest stimulent financiar au beneficiat 3.623.645 copii, cei mai mulți fiind în Bucureşti - 329.169 şi în judeţele Iaşi - 180.461, Suceava - 137.092 şi Bacău - 130.406.
Minsitrul Muncii, Marius Budăi, a declarat că statul are suficienți bani pentru plata alocațiilor și pentru dublarea lor iar Guvernul va include și copii cu dizabilități în acest proiect deși nu erau prevăzuți în amendament.
Citește și:PENSII ȘI SALARII 2019. Schimbări de ultimă oră
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
ONRC: Numărul firmelor care...
Turismul necontrolat și schimbările climatice amenință...
Revocarea accesului României la programul Visa Waiver de...
Din 2 mai, toate coletele din...
Wall Street își revine...
Final de săptămână rezervat...
Bursa americană în urcare:...
Banca Naţională a României,...
BNR a publicat vineri, 2 mai,...
Take-Two amână lansarea Grand...
Se deblochează problemele...
Persoane fizice care fac...
Embargoul neoficial al Chinei...
Ministrul Energiei respinge...
Rata anuală a inflaţiei în zona...