Alstom şi Siemens luptă până la capăt pentru fuziunea lor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Cele două companii au oferit noi concesii
Cele două companii au oferit noi concesii
Grupul feroviar francez Alstom a anunţat luni că împreună cu omologul german Siemens continuă dialogul cu Comisia Europeană, confirmând că cele două companii au oferit noi concesii în încercarea de a obţine aprobarea Executivului comunitar pentru fuziunea activităţilor lor în domeniul feroviar.

Guvernele din Franţa şi Germania sunt în favoarea acestei tranzacţii care ar crea un campion european însă Bruxelles-ul are îngrijorări cu privire la concurenţa în Europa în condiţiile în care Alstom şi Siemens sunt doi giganţi din sectorul transportului feroviar european.

Într-un comunicat de presă difuzat luni, Alstom a precizat că remediile prezentate păstrează fundamentele economice şi industriale ale tranzacţiei. Grupul francez a adăugat însă că "nu există nicio certitudine că această propunere va fi suficientă pentru a răspunde îngrijorărilor Comisiei".

Un gigant european

Fuziunea dintre Alstom şi Siemens ar da naştere unui gigant european în domeniul transportului feroviar, prezent în 60 de ţări şi cu o cifră de afaceri anuală de 15,6 miliarde euro. Această fuziune ar permite celor două companii să concureze cu chinezii de la CRRC şi cu grupul canadian Bombardier.

Citește și În Germania a fost lansat primul tren cu hidrogen din lume

Comisarul european pentru Concurenţă, Margrethe Vestager, a declarat duminică pentru Reuters că Executivul comunitar va examina concesiile de ultim moment prezentate de Alstom şi Siemens în încercarea de a salva proiectul lor de fuziune în domeniul feroviar.

O decizie a Comisiei Europene cu privire la aprobarea sau interzicerea fuziunii dintre Alstom şi Siemens este aşteptată până la data de 18 februarie 2019.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Incendiu la barul Constellation din Crans-Montana, Elveția / Foto: Poliția Cantonului Valaisanne
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Un bărbat la benzinărie / Foto: Freepik
Parlamentari
Calendar / Foto: Freepik
Bani
Bani. Freepik.com
București / Foto: DCBusiness

Bilanț 2025: 10 evenimente care au marcat România

2025 a fost anul în care multe dintre dezechilibrele...

Ilie Bolojan
Ro e-TVA

Ce se întâmplă cu Ro e-TVA în 2026

Guvernul suspendă aplicarea mecanismului RO e-TVA până la finalul anului...

Euro și dolarul au ajuns aprape de paritate
Un contabil face calcule

Regimul fiscal al microîntreprinderilor în 2026

Guvernul confirmă menținerea impozitului de 1% pe...

Microcipuri / Foto: TSMC
Viktor Orban
Baterie Solid State

Argintul devine metal strategic pentru bateriile auto

Gigantul sud-coreean Samsung SDI dezvoltă o nouă...

Cristian Pistol
Transelectrica / FOTO: Facebook
Proba irefutabilă prezentată de Ministerul Apărării din Rusia
Familie / Foto: Freepik
Un bijutier studiază un diamant
Casă de pensii
Președintele Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump găzduiesc o cină cu lideri din mediul de afaceri și tehnologie la Casa Albă, joi, 4 septembrie 2025.

De ce a exportat SUA peste 32 de mii de locuri de muncă

Socoteala de acasă a președintelui Donalt Trump nu se...

Casă de schimb valutar

pixel