ANAF, modificări privind formularele 100 - Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat și 710 - Declaraţie rectificativă

Autor: Mihai Ciobanu
Data actualizării:
Data publicării:
ANAF a pus în transparenţă proiectul de ordin privind modificarea şi completarea Ordinului preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr.587/2016 pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularelor utilizate pentru declararea impozitelor şi taxelor cu regim de stabilire prin autoimpunere sau reţinere la sursă.

Iată textul referatului de aprobare. "Prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr.156/31.12.2024 a fost modificată și completată Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal. Prin acest act normativ a fost reglementată obligația de a calcula, declara şi plăti impozitul pe construcții, începând cu data de 1 ianuarie 2025.

Ordonanța de urgență a Guvernului nr.21/03.04.2025 pentru modificarea şi completarea titlului X din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, a adus noi modificări cu privire la impozitul pe construcții, referitoare la:

- contribuabilii care intră sub incidenţa art.16 alin.(5) din Codul fiscal, în cazul cărora declararea impozitului pe construcţii se efectuează până la data de 25 inclusiv a lunii a cincea a anului fiscal modificat pentru care se datorează impozitul;

- acordarea unei bonificații de 10% din valoarea impozitului pentru contribuabilii care declară şi plătesc anticipat impozitul anual pe construcţii până la data de 25 mai inclusiv a anului pentru care se datorează impozitul, respectiv până la data de 25 inclusiv a lunii a cincea a anului fiscal modificat pentru care se datorează impozitul (art.499 alin.(4^1) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare).

Având în vedere dispozițiile legale mai sus menționate, prin prezentul proiect de ordin se propune modificarea și completarea Ordinului preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr.587/2016, după cum urmează:

a) completarea modelului și conținutului formularelor 100 „Declarație privind obligațiile de plată la bugetul de stat” și 710 "Declaraţie rectificativă", în vederea evidențierii bonificației acordate în condițiile prevăzute la art.499 alin.(4^1) din Codul fiscal. 

b) modificarea corespunzătoare a instrucțiunilor de completare a formularului 100."

Documentul poate fi studiat aici

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...


pixel