ANAF, precizări după ce a fost acuzată că pune popriri pe conturile românilor fără vreo înştiinţare şi fără să explice motivele

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
ANAF / Foto: DCBUsiness
ANAF / Foto: DCBUsiness
Având în vedere afirmaţiile, preluate în spaţiul public cu privire la faptul că "ANAF pune popriri pe conturile românilor fără vreo înştiinţare în prealabil sau fără să spună şi care este motivul blocării conturilor", Agenția Națională de Administrare Fiscală face următoarele precizări:

După ce mai multe persoane au acuzat faptul că ANAF le-a luat bani din conturi sau le-a pus popriri fără ca agenţia să-i informeze în prealabil sau să le explice motivul acestor decizii, Agenția Națională de Administrare Fiscală a transmis următoarele precizări:

"Potrivit dispoziţiilor Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, în cazul în care debitorul nu îşi plăteşte de bunăvoie obligaţiile fiscale datorate, organul fiscal competent, pentru stingerea acestora, procedează la acţiuni de executare silită.

În conformitate cu prevederile art. 230 alin. (1) din Codul de procedură fiscală, executarea silită începe prin comunicarea somaţiei. În ceea ce priveşte înştiinţarea contribuabililor cu privire la măsurile de executare silită întreprinse, respectiv somaţie şi popriri, precizăm faptul că în situaţia în care debitorii sunt înrolaţi în Spaţiul Privat Virtual, organele fiscale procedează la înştiinţarea acestora în mod operativ prin intermediul acestuia. În caz contrar, atât somaţia, cât şi adresa de înştiinţare privind înfiinţarea popririi executorii, se comunică prin poştă, ceea ce conduce la un decalaj de timp de la momentul înfiinţării popririi până la primirea de către debitor a unui astfel de document.

Astfel, dacă în termen de 15 zile de la comunicarea somaţiei nu se sting obligaţiile fiscale restante sau nu se notifică organul fiscal cu privire la intenţia de a demara procedura de mediere, se continuă măsurile de executare silită.

Totodată, potrivit dispoziţiilor art. 236 alin. (1) din Codul de procedură fiscală, sunt supuse executării silite prin poprire orice sume urmăribile reprezentând venituri şi disponibilităţi băneşti în lei şi în valută, titluri de valoare sau alte bunuri mobile necorporale, deţinute şi/sau datorate, cu orice titlu, debitorului de către terţe persoane sau pe care aceştia le vor datora şi/sau deţine în viitor în temeiul unor raporturi juridice existente.

În vederea înfiinţării popririlor asupra disponibilităţilor băneşti existente în conturile bancare, precum şi pentru ridicarea cu operativitate a acestor popriri, în cazul în care obligaţiile fiscale restante au fost stinse, începând cu anul 2021, a fost pusă în funcţiune aplicaţia informatică e-Popriri. Prin intermediul acestui mecanism de poprire electronică, disponibilităţile băneşti ale debitorului nu sunt afectate pe termen lung, întrucât aplicaţia informatică e-Popriri primeşte informaţii cu privire la sumele existente în conturile bancare ce pot fi poprite, pe care le sortează în ordine descrescătoare, iar ulterior se solicită instituţiei de credit virarea sumelor numai acelor bănci care deţin disponibilităţi băneşti ce acoperă suma poprită. În acest mod nu se mai virează toate sumele existente în conturile bancare ci doar cele în limita sumei poprite.

În fapt, sistemul informatic e-Popriri a condus la eficientizarea şi accelerarea procesului de instituire/ridicare a popririlor, iar, pe de altă parte, administraţia fiscală a diminuat cheltuielile cu comunicarea actelor de executare silită către instituţiile de credit.

Recomandăm contribuabililor să se înroleze în Spaţiul Privat Virtual, astfel încât să poată solicita ori să primească documente din partea administraţiei fiscale, să poată accesa oricând situaţia fiscală proprie, luând astfel la cunoştinţă cu celeritate despre orice măsură întreprinsă de administraţia fiscală în vederea stabilirii şi recuperării obligaţiilor fiscale, potrivit legii."

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr

pixel