Analist: Modificarea OUG 114 va avea un impact mai puțin dramatic asupra băncilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Mecanismul impreviziunii dă speranțe mai ales celor cu credite în franci elvețieni
Mecanismul impreviziunii dă speranțe mai ales celor cu credite în franci elvețieni
Taxa pe activele financiare ale băncilor a fost redusă semnificativ, având un impact mai puţin dramatic asupra sistemului bancar în urma modificării Ordonanţei 114, consideră Alex Milcev, partener, liderul departamentului de Asistenţă Fiscală şi Juridică, EY România. Potrivit lui Milcev, cele mai radicale schimbări vizează taxa pe activele financiare ale instituţiilor de credit, care a fost regândită aproape complet în urma proiectului de modificare a Ordonanţei 114, adoptat în 29 martie în Guvern.

 Astfel, potrivit noilor prevederi, taxa se datorează semestrial (şi nu trimestrial, după cum prevede OUG în vigoare), primul termen de plată fiind 25 august 2019. De asemenea, cota de impozitare a fost redusă la 0,4% pe an respectiv 0,2% pe an, în funcţie de cota de piaţă a băncilor în condiţiile în care, conform OUG 114, aceasta putea fi de până la 2%/an.

"Cota de impozitare se poate reduce semnificativ în mai multe cazuri, cum ar fi creşterea volumului creditării, scăderea marjei de dobândă, nivelul marjei de dobândă raportat la marja de referinţă (4% pentru 2019) putând ajunge chiar la 0 în anumite situaţii. Taxa pe activele financiare nu se datorează de către instituţiile de credit care înregistrează pierderi, iar, pentru celelalte, cuantumul acesteia este limitată la nivelul profitului contabil obţinut. Pentru anumite categorii de active financiare nu se datorează taxa, cum ar fi numerarul, credite acordate către şi titluri emise de către administraţiile publice, precum şi cele care constau în finanţarea celorlalte instituţii de credit. În noua variantă, taxa este redusă semnificativ, având un impact mai puţin dramatic asupra sistemului bancar şi, prin consecinţă, asupra costului finanţărilor în piaţă faţă de cât se anticipase iniţial", a subliniat Alex Milcev.

Citește și: Teodorovici: Impozitarea băncilor, decuplată de nivelul ROBOR

"Modificările aduse vin ca răspuns la avertizările şi solicitările de consultare din partea mediului de afaceri şi prevederile modificate duc astfel la un impact negativ mai redus pentru domeniile afectate", precizează sursa citată.

EY este una dintre cele mai mari firme de servicii profesionale la nivel global, cu 260.000 de angajaţi în peste 700 de birouri din 150 de ţări şi venituri de aproximativ 34,8 miliarde de dolari în anul fiscal încheiat la 30 iunie 2018.

Modificările Ordonanţei 114/2018 au fost aprobate vineri în Guvern şi publicată în cursul aceleiaşi zile în Monitorul Oficial.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Ședință de Guvern / FOTO: Gov.ro
Casa Albă
Azomureș / FOTO: Site-ul oficial al Azomureș

Romgaz, în discuții pentru preluarea activelor Azomureș

Acest proiect ar putea avea un impact semnificativ...

Panouri fotovoltaice / FOTO: Freepik

Noi parcuri solare finanțate de Ministerul Energiei

Ministerul Energiei continuă să investească în...

România are aprobată prima tranșă
În bancă / FOTO: Freepik
Mașină electrică / FOTO: Freepik
Inteligență artificială / sursa foto: Freepik.com

Noi criterii de evaluare a inteligenței artificiale

Grupul de inteligență artificială MLCommons a dezvăluit...

Pesimism / FOTO: Freepik

Pregătiți-vă pentru un război comercial mondial!

Un avertisment lansat de un expert internațional.

Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Nvidia
Foto: Freepik.com
Camioane
Valentin Lazea / Foto: Agerpres
50 de ani de existență
Frenezie / FOTO: Freepik
Susan Crawford
BNP Paribas, unul dintre actorii tranzacției / FOTO: Wikipedia

Belgia vrea să vândă acțiunile BNP Paribas pentru apărare

Acțiunile băncii franceze BNP Paribas au înregistrat o...

Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/
ANAF nefuncțional / Foto: DCBusiness
Petrotel Lukoil
Mugur Isărescu
Bursa / Foto: Freepik

pixel