Este imperativ ca persoana aleasă să fie un profesionist din industria turismului, un tehnocrat care cunoaște în profunzime provocările mediului privat și care poate implementa soluții reale pentru dezvoltarea domeniului, transmite ANAT.
Turismul românesc se confruntă cu multiple probleme care necesită o abordare pragmatică și bine informată. Doar o persoană cu experiență directă în industrie poate înțelege nevoile reale ale agentilor economici care își desfășoară activitatea în turism și HORECA, ale investitorilor și ale celorlalți actori implicați. Numirea unui lider din afara acestui domeniu riscă să perpetueze o lipsă de direcție și să compromită potențialul turismului de a deveni un motor economic major.
Turismul este una dintre puținele industrii capabile să genereze rapid venituri substanțiale la bugetul de stat. Atragerea de investiții, crearea de locuri de muncă și promovarea României ca destinație turistică depind de o strategie coerentă, condusă de un specialist. Lipsa unei reprezentări dedicate riscă să întârzie implementarea proiectelor de dezvoltare și să afecteze competitivitatea României pe plan internațional.
ANAT face un apel ferm către prim-ministru și ministrul economiei să ia decizia corectă pentru viitorul turismului românesc. Numirea unui secretar de stat din industrie, susținut de mediul privat, reprezintă un pas esențial pentru a valorifica potențialul acestui sector strategic.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vestul și Capitala conduc topul...
Calendarul fiscal al lunii...
Criza cipurilor lovește Europa,...
Capitala României se compară,...
Un proiect de lege depus la...
Peste 30 de ferme din Germania...
Prețul energiei pe piața pentru...
Coreea de Nord a găsit metodele prin care să eludeze...
Orice român își poate verifica gratuit, online, situația...
Activele fondurilor de pensii...
În timp ce România numără leii...
Probleme în achiziţia online a...
IMM România susţine necesitatea...
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anuţat vineri, că va...
Curs valutar BNR, 24 octombrie...
PPC Energie introduce un nou...
Carrefour ar fi mandatat BNP...
Banca Națională a României...
Bursa de Valori Bucureşti începe ziua pe verde:...