Angela Merkel are MARI probleme. Adevărul dureros din sondaje

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Angela Merkel și Xi Jinping au discutat despre provocările relațiilor China-UE
Angela Merkel și Xi Jinping au discutat despre provocările relațiilor China-UE
Popularitatea conservatorilor cancelarului german Angela Merkel este în scădere, aceştia înregistrând 32% din intenţiile de vot cu o săptămână înaintea unui scrutin regional cu valoare de test în perspectiva legislativelor de la finalul lunii septembrie, potrivit unui sondaj publicat duminică, transmite AFP.

Este vorba despre o scădere de două puncte procentuale într-o săptămână şi totodată de nivelul cel mai scăzut din ultimul an pentru Uniunea Democrat-Creştină (CDU) a cancelarului şi pentru aliatul său creştin-social bavarez CSU, potrivit sondajului pentru cotidianul Bild.

Conservatorii germani ajunseseră să se bucure de un nivel de aproape 40% din intenţiile de vot în timpul primului val al pandemiei de coronavirus, în primăvara lui 2020, într-un moment în care Germania părea să-şi fi făcut cel mai bine temele în Europa în faţa COVID-19.

Două mişcări extrem de critice faţă de restricţiile antiepidemice impuse în continuare populaţiei au câştig de cauză de pe urma acestei scăderi a conservatorilor: extrema dreaptă, Alternativa pentru Germania (AfD), care se bucură de 10% din intenţiile de vot, şi partidul liberal FDP, cu 9% din intenţiile de vot, potrivit sondajului.

Citește și O nouă CRIZĂ amenință OMENIREA. Ce legătură are Bill Gates

Este o veste proastă pentru cancelarul german cu o săptămână înainte de două scrutine regionale care vor avea valoarea unui test, în landurile Bade-Wurtemberg şi Renania-Palatinat, dar mai ales în vederea alegerilor legislative de la sfârşitul lunii septembrie.

Guvernul german este criticat în prezent din cauza lentorii înregistrate în campania de vaccinare, sincopelor înregistrate în distribuirea testelor pentru depistarea coronavirusului în rândul populaţiei şi oboselii populaţiei faţă de restricţiile antiepidemice. De altfel, circa 47% dintre germani se declară nemulţumiţi de activitatea guvernului, faţă de 43% care o aprobă, potrivit sondajului Bild realizat de institutul Kantar. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Calcule și verificări / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Foto: Freepik.com

Bursa de la București încheie săptămâna într-o notă pozitivă

Au fost înregistrate și creșteri importante. 

Japonia / FOTO: Freepik

Japonia, un test pentru acordurile tarifare ale lui Trump

Când principalul negociator comercial al Japoniei s-a...

Donald Trump
La Expoziția universală/FOTO: Pagina oficială de Facebook a Expoziției
Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

Investitorii bărbați, mai puțin performanți decât femeile?

Care este concluzia unui studiu realizat pe această temă...

Banca Rusiei / FOTO: Wikipedia
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Tabletă / FOTO: Freepik

După OpenAI și Perplexity, Yahoo este gata să cumpere Chrome

În cadrul procesului antitrust împotriva Google, Yahoo...

Insolvență / FOTO: Freepik
Cătălin Leonte, director general FNGCIMM
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu

pixel