ANPC, trei alerte de măşti de protecţie neconforme

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a primit, prin sistemul RAPEX, trei alerte pentru măşti neconforme aflate pe piaţă, emise de autorităţile din Luxemburg, Italia şi Letonia, a scris, pe Facebook, Paul Anghel, director general în cadrul instituţiei.

"Alerta RAPEX emisă de Luxemburg: produsul poartă marcajul CE, dar nu este certificat ca echipament de protecţie de către organismul relevant. Prin urmare, este posibil ca produsul să nu îndeplinească cerinţele privind sănătatea şi siguranţa şi să nu fie protejat în mod corespunzător atunci când nu este combinat cu măsuri suplimentare. Nu respectă regulamentul privind echipamentele individuale de protecţie", a precizat Anghel.

În ceea ce priveşte alerta emisă de Italia, este vorba despre o mască de protecţie cu retenţie insuficientă de particule. O cantitate excesivă de particule sau de microorganisme poate trece prin mască, sporind riscul de infecţie în cazul în care nu este combinată cu măsuri de protecţie suplimentare.

PERICOL când porți masca de protecție! Spray-ul care te scapă de probleme

Alerta emisă de Letonia precizează că produsul neconform promovează un potenţial de protecţie împotriva particulelor virale, dar capacitatea sa de filtrare nu a fost certificată de un organism european relevant. Prin urmare, este posibil ca produsul să nu îndeplinească cerinţele în materie de sănătate şi siguranţă şi, prin urmare, să nu fie protejat în mod corespunzător în cazul în care nu este combinat cu măsuri suplimentare. Produsul nu respectă Regulamentul privind echipamentele individuale de protecţie şi standardul european relevant EN 149.

Sistemul RAPEX reprezintă un sistem de schimb rapid de informaţii privind produsele periculoase între Comisia Europeană şi Statele Membre ale Uniunii Europene. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Consumatorii, protejați suplimentar prin lege. Nicușor Dan a promulgat legea care sancționează refuzul comercianților de a înlocui produsele neconforme - FOTO: Agerpres
Plata cu cardul / Foto: Freepik

Gata cu numerarul la ghișeu: plătești doar cu cardul

Statul impune cel mai amplu pachet de digitalizare a...

Eli Lilly
Datoria României a explodat Peste 1.070 miliarde lei în iulie 2025, 58,9% din PIB - FOTO: Freepik@andranik.h90
Europa schimbă miza hidrogenului din soluție climatică, în scut energetic
polite paid asigurari - FOTO: Freepik@Gray StudioPro

Numărul poliţelor PAD a scăzut ușor în octombrie 2025

Numărul polițelor de asigurare obligatorie a locuinței...

BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB
Excesul are întotdeauna un final / Ilustrație: Freepik
Loto
Profesoară explică la tablă / Foto: Freepik
Pensii / FOTO: Facebook Poșta Română

Pensiile încasate în mână, povară suplimentară pentru stat

Statul cheltuie de 10 ori mai mult pentru pensiile...

Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm
Unele firme se închid, din diferite motive, altele se deschid
Retailerii vor plăti amenzi mult mai mari pentru produsele neconforme / Foto: Freepik
BVB

Bursa de Valori Bucureşti închide săptămâna pe scădere

Bursa de Valori Bucureşti a încheiat vineri pe minus pe...

Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Manager de firmă / Foto: Freepik
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Philip Jefferson, vicepreședintele Federal Reserve

Reacția Fed la temerile legate de repetarea bulei dot-com

Piața bursieră globală trăiește un val puternic de...

Muncitor / Freepik
Muniție / Foto: Freepik
Mediu / Foto: Freepik
Shein și Temu / Foto:Trong Khiem Nguyen / Flickr
Ilie Bolojan / Foto: Gov.ro
Oameni traversează o stradă din Tokyo / Foto: Yoshimitsu Kurooka / Flickr
Țigară electronică / Foto: Freepik

Fabrică ilegală de țigări electronice, depistată de ANAF

ANAF a descoperit în Prahova o fabrică clandestină de...

Vladimir Putin și Donald Trump în timpul întâlnirii din Alaska

pixel